Dlaczego mysz?

Dlaczego mysz?

 

Mysz większości osób kojarzy się głównie ze szkodnikiem, który nie tylko potrafi zrobić wiele szkód, ale także nie wygląda zbyt ładnie. Wielu ludzi boi się myszy, a już na pewno nie wyobraża sobie życia razem z nimi pod jednym dachem. Czasem zdarza się, że mysz zadomowi się w naszym mieszkanku? wtedy wkracza do akcji kot lub firma, która wypędzi biedną myszkę z domy.

Mysz domowa

Tak się zdarza, ale głównie w przypadku dzikich myszy. Co innego z myszkami domowymi, które coraz częściej kupujemy. Wiadomo, że nie każdemu będzie się podobał ten gryzoń (podobnie, jak w przypadku szczura). Ludzi przede wszystkim odstrasza długi ogon tych zwierząt. Chociaż muszę przyznać, że przechodząc koło sklepu zoologicznego napotykam coraz więcej myszy w klatkach, które są oczywiście do sprzedania.

Dlaczego coraz częściej zaczynamy interesować się tymi zwierzętami? Może, dlatego że nasze obrzydzenie i nasz strach do nich znika. Dlaczego tak jest? To też da się łatwo wyjaśnić. Przede wszystkim te gryzonie są bardzo przyjaznymi zwierzakami. Kochają one kontakt, zarówno z innymi zwierzakami, jaki i z ludźmi. Nie pomylę się mówiąc, że wyglądają też słodko? szczególnie te małe myszki.

Myszy domowe to zwierzęta, które nie potrzebują ogromnej ilości miejsca. Wiadomo, że nie możemy wydzielić im malutkiego skrawka i trzymać je tam 24 godziny na dobę. Jednak nie muszą one mieć tak dużej klatki, jak choćby króliki. Każde zwierzątko potrzebuje zainteresowanie, jednak myszy nie pochłaniają nam tak dużej ilości czasu, ponieważ dzień zazwyczaj spędzają na spaniu. To bardzo wygodne dla osób, które są zajęte w dzień (praca, szkoła itd.) i nie mogą poświęcić swojemu pupilowi tyle czasu, ile by tak naprawdę chciały. Najlepiej jest zapewnić naszej myszce towarzystwo swojego gatunku, bo wtedy nie będziemy musieli się martwić o to, że gryzoń będzie się czuł samotny. Nie musimy się także martwić o zapach wydzielający się z klatek naszych pupilów, ale tylko wtedy, gdy będziemy je regularnie sprzątać. Jeśli martwicie się o pieniądze, o to, że nie będziecie w stanie zapewnić myszce odpowiednich warunków, to nie musicie się martwić. Mysz nie pociąga za sobą wielkich wydatków, koszt związany z tym gryzoniem zwiększa się wyłącznie wtedy, kiedy musimy odwiedzić weterynarza w związku z chorobą naszego pupila. Ważna jest też rzecz, że myszy są nam niezwykle bliskie, dlatego, że są naprawdę inteligentne, jak na tak małe zwierzątka. Dlatego łatwo nam się z nimi ?dogadać?.

Biała mysz

Mam nadzieję, ze wyjaśniłam kwestię związaną z wyborem na naszego pupila właśnie myszy. Myślę, że argumenty, które przedstawiłam niewątpliwie przemawiają za tym, by odważyć się zakupić mysz domową i spróbować się z nią zaprzyjaźnić. Naprawdę nie jest to takie trudne. Ludzie muszą tylko zacząć się przełamywać i zwalczać stereotyp myszy, jako szkodnika, a przyzwyczaić się do myszy, jako przyjaciela. Takie zachowanie na pewno pomoże w zacieśnieniu stosunków z tym gatunkiem gryzonia. Pamiętajcie też, że myszy domowe warto kupować swoim dzieciom. Zrazem z nimi dzieci rozwijają swój rozum i uczą się odpowiedzialności, a to niezwykle ważna rzecz.