Choroby

Choroby

 

Musimy pamiętać, że kupując myszkę domową bierzemy za nią odpowiedzialność. Powinniśmy zwracać na naszego podopiecznego wiele uwagi, a szczególnie wtedy, gdy dzieje się z nim coś nie tak. Myszki domowe także chorują, a żeby uchronić je przed niebezpiecznymi powikłaniami lub nawet śmiercią musimy je bacznie obserwować, a gdy zauważymy jakieś niepokojące objawy musimy szybko zareagować.

Mała myszka

Mała myszka

OCZY

Najczęstszymi problemami, które dotykają oczy naszego pupila są:

 • Zaćma
 • Zapalenie spojówek
 • Oraz uszkodzenia mechaniczne oka

Jeżeli zauważymy, że oczy naszej myszki ropieją lub są załzawione, to powinniśmy zwrócić się z pomocą do specjalisty, czyli lekarza weterynarii. Jeśli nasz pupil będzie chory na zaćmę, to możemy to zauważyć. Wtedy na jego oczach pojawią się białe (mleczne) plamki i z tym także musimy zwrócić się do lekarza weterynarii, ponieważ sami nic nie zdziałamy. Oczywiście ważna jest nasza szybka reakcja. Zaćma jednak objawia się u osobników w starszym wieku. Uszkodzenia mechaniczne oka ma różne postacie (np. wrzód na oku). Jeśli zauważycie coś niepokojącego na oku myszki to należy niezwłocznie udać się do weterynarza. Możliwe jest też, że oko królika będzie czerwone, wtedy też trzeba iść z tym do specjalisty.

 

USZY

Myszki mogą urodzić się już z uszkodzonym uchem środkowym. Jednak istnieje też taka sytuacja, w której mysz uszkodzi sobie ucho lub z powodu jakiejś choroby lub zakażenia bakteryjnego. Jakie są objawy uszkodzenia ucha? Często myszka nie może utrzymać równowagi, jest rozproszona, kręci się w kółko, często ma także przekrzywioną głowę. Oczywiście, jeżeli zauważymy, że cos złego dzieje się z naszym pupilem lub zauważymy u niego jeden z wyżej wymienionych objawów, to musimy skonsultować się z weterynarzem, a on pomoże myszce (najczęściej podaje antybiotyki).

 

Mysz w domu

Mysz w domu

 

ZŁAMANIA

Nasz gryzoń w skutek zabawy (lub z innego powodu) może także złamać sobie np. nóżkę lub ogon. Jeżeli jest to złamanie stabilne, to możemy sami temu zaradzić. Należy wtedy umieścić naszego pupila w miejscu, w którym nie będzie mógł się wspinać ani skakać. Jeżeli jednak złamanie jest niestabilne, wtedy musimy iść z myszką do weterynarza, a ten usztywni złamane miejsce. Myszka zazwyczaj wraca do formy po około 10 dniach. Oczywiście zdarzają się także przypadki, gdzie konieczna jest interwencja chirurgiczna.

 

 

 

 

PASOŻYTY WEWNĘTRZNE

Pasożyty wewnętrzne, które mogą zaatakować naszą małą myszkę, to:

 • Tasiemczyce
 • Nicienie
 • Bakterie z grupy Salmonella

Jak zarazić się tasiemczycami? Nasza mysz może zarazić się nimi przez zanieczyszczony lub psujący się pokarm, który zawiera jaja pasożyta. Umiejscawiają się one głównie w jelicie cienkim. Najważniejsze jest wczesne zauważenie objawów, bo dzięki temu nasza mysz może szybko powrócić do zdrowia. Objawami najczęściej są:

 • Anemia
 • Wychudzenie
 • Biegunka
 • Osłabienie

Jak myszki zarażają się nicieniami? Głównie przez zjedzenie jaj i larw tego pasożyta, ale także przez skórę. Najczęściej umiejscawiają się one w żołądku naszego pupila, ale także w jego jelicie grubym lub cienkim, w mięśniach, w wątrobie czy też w pęcherzu moczowym. Często w przypadku nicieni choroba przebiega bezobjawowo, lecz zdarzają się przypadki, w których występuje:

 • Niedokrwistość
 • Biegunka
 • Spadek masy ciała

Jeśli chodzi o bakterie z grupy Salmonella, to najczęściej powodują one zapalenie nerek, jelit oraz wątroby. Objawy to szybkie wychudzenie, a także biegunka.

 

PASOŻYTY ZEWNĘTRZNE

Jak mysz zaraża się pasożytami zewnętrznymi? Najczęściej przez kontakt z osobnikami zarażonymi. Objawy są oczywiście łatwe do zauważenia. Najczęściej jest to zaniepokojenie, częste drapanie się, ale pojawiają też się łysinki na ciele naszego domownika. Oczywiście, gdy zauważymy jedną z objaw to należy udać się niezwłocznie do weterynarza.

Jednymi z najbardziej popularnych i znanych nam pasożytów zewnętrznych są wszy oraz pchły, które atakują nie tylko myszy, ale także inne zwierzątka. Umiejscawiają się one na skórze naszego zwierzaka. Najczęstszym objawem obecności tych pasożytów jest częste drapanie się naszego pupila. Takie drapanie może powodować utratę owłosienia. Ponieważ pasożyty te żywią się krwią, to mogą doprowadzić do niedokrwistości, a także do osłabienia. Przenoszą one także wiele niebezpiecznych dla naszej myszki chorób. Na rynku istnieje na szczęście wiele środków, które usuwają pchły i wszy, ale jednak należy wcześniej skontaktować się z weterynarzem.

Świerzbowce, to także znane pasożyty, które wywołują świerzb. Zwierzę, które zostanie zaatakowane tym pasożytem bardzo często i uporczywie się drapie, przez co pasożyty roznoszą się po ciele i atakują nowe miejsca na skórze. Myszka zaatakowana tymi pasożytami powoli łysieje. Później zaczynają się pojawiać pęcherze, krosty i strupy. Myszki również zaczynają chudnąć i tracą apetyt. Stan naszej myszki może zacząć się pogarszać, dlatego trzeba niezwłocznie zgłosić się do specjalisty, czyli do lekarza weterynarii.

 

Mysz

Mysz

ALERGIE

Alergie mogą być różne, np. alergia kontaktowa skóry (na przykład na nikiel). Nieodpowiednia ściółka, czy także papierosy i aerozole także mogą być powodami alergii (chodzi o alergię układu oddechowego). Objawami tej alergii jest częste kichanie, kaszel czy zapalenie spojówek. Jeśli chodzi o alergię pokarmową to może ona wywołać biegunkę. Jeśli już odwiedziliśmy weterynarza, to oczywiste jest, że musimy z życia naszej myszki wyeliminować dany alergen, na który jest ona uczulona.

 

GUZY

Jeżeli zauważymy na ciele naszego nowego pupila guzy, to oczywiście musimy niezwłocznie udać się do weterynarza, który na pewno postara się pomóc naszej myszce i odpowiednio oceni rodzaj guza i określi dalsze leczenie. Guzy nowotworowe występują często w formie guzów gruczołów mlekowych (najczęściej są one złośliwe i niestety często zdarzają się przerzuty tych guzów np. do płuc. Równie często możemy u myszki zauważyć guza nosa, na które myszy są podatne. Występują także guzy jader, ale w tym przypadku rzadko pojawiają się przerzuty.