Budowa i płeć

Budowa i płeć 

Jeżeli zamierzasz mieć w domu myszkę domową, to powinieneś wiedzieć parę faktów na temat budowy i płciTwojego przyszłego zwierzaka. Najlepiej przeczytać takie informacje jeszcze przed zakupem zwierzaka.

Myszka

Jak wiadomo myszy, to bardzo małe gryzonie. Długość ich ciała (przynajmniej tych, które zamieszkują domy) sięga do 10 centymetrów. Minimalna długość ciała to około 5 centymetrów. Co ciekawe długość ogona jest mniej więcej takiej długości, jak jej ciało. Myszy nie tylko są malutkie, ale także ich waga jest naprawdę niewielka. Sięga ona do 50 gram, chociaż zdarzają się osobniki minimalnie cięższe. Ważną dla ludzi sprawą jest długość życia myszki, która ma być nowym mieszkańcem naszego domu. Dzikie myszy nie żyją długo, bo do 3 miesięcy (ze względu na jej trudne warunki życia). Myszka, którą kupujemy w sklepie zoologicznym oczywiście będzie żyła dłużej (tylko pod warunkiem, że będziemy się nią odpowiednio opiekować). Myszy domowe żyją mniej więcej do trzech lat, ale zdarza się, że okres ich życia sięga tylko do jednego roku. Trudno jednak określić ile będzie żył osobnik, którego zakupimy.

Myszy są zwierzętami stałocieplnymi, wiec ich temperatura ciała nie jest zależna od temperatury ich otoczenia. Powinna ona wynosić około 37 stopni Celsjusza. Ogon tych zwierząt jest dla nich niezwykle ważny, ponieważ to dzięki niemu te gryzonie mogą utrzymywać równowagę. Dzięki niemu mogą wykonywać podstawowe czynności, jak na przykład wspinaczka, którą bardzo lubią. Ogony nie są poryte sierścią, tylko łuską, co wygląda, jakby ogon był zupełnie goły. Futerko każdej myszki jest raczej mięciutkie, jednak jego barwa zależy raczej od gatunku myszki. Myszki, tak jak niektóre inne zwierzęta również linieją, czyli wymieniają sierść.

Dalej przyglądając się budowie naszego gryzonia trzeba zauważyć, że ma on 16 malutkich ząbków, które jednak są bardzo wytrzymałe. Myszki musza stale coś gryźć, aby ścierać swoje ząbki, ponieważ tylko wtedy są one odpowiednio zdrowe.

Mysz

Równie ważnym elementem w budowie ciała myszy domowej są także jej uszy. Są one stosunkowo duże, jak na tak małego gryzonia. Dzięki nim myszy naprawdę dobrze słyszą. Odbierają one dźwięki głównie w zakresie ultradźwiękowym. Oczy naszego przyszłego gryzonia także są dość specyficzne. Są one wypukłe i rozstawione bardzo szeroko. Dzięki temu zakres ich widzenia jest naprawdę duży i widza one prawie wszystko wokół siebie. Dzięki swym oczom te gryzonie mogą także dostrzegać drapieżniki, które latają nad ich głowami, co praktycznie dla myszy domowych jest nieprzydatne. Niezwykle ważną rzeczą jest także ich węch. To dzięki niemu myszy mogą szukać pożywienia oraz wyczuć drapieżniki, które mogą im zagrażać. Utrata słuchu hamuje ich rozród.

To tyle o budowie tych małych gryzoni. Teraz zajmijmy się płcią naszych małych myszek. To także będzie niezwykle ważna informacja, gdyż dobrze jest znać się na rozpoznawaniu płci jeszcze przed zakupem zwierzaka. Skupię się głównie na podstawowych zasadach rozpoznawania płci, bo to pomoże Wam w zakupie myszy.

Oczywiście wiadomo, że najlepiej jest rozpoznawać płeć starszych osobników. Jednak kupujemy zazwyczaj myszki małe. Najłatwiej jest rozpoznać płeć, gdy odwracamy myszkę na plecy. Nie podnośmy ogonów tych małych gryzoni, bo wtedy możemy się jednak pomylić. Płeć możemy odróżnić na podstawie odległości zewnętrznych narządów płciowych od odbytu. Po prostu u samicy jest ona mniejsza niż u samców, ale oczywiście najlepiej przedstawiają to obrazki. Dzięki nim na pewno będzie nam łatwiej rozróżnić płeć swojego nowego domownika.

 

Płeć