Duże chomiki

Chomik europejski (Cricetus cricetus)

Jak powszechnie wiadomo chomika europejskiego nie udało się jeszcze nikomu w żaden sposób udomowić.Wręcz odwrotnie , chomiki europejskie w oczach rolinków uważane są za szkodnika i uciążliwego wroga. W teraźniejszych czasach chomiki europejskie zostały umieszczone na specjalnej liście zwierząt chroniony, ponieważ grozi im wyginięcie.

Największy z 14 gatunków, jego postawowym skłądnikiem zywnieniowym jest zboże które przetrzymuje  w ogromnych torbach policzkowych by potem zfromadzić je w norze.By przetrzymac okres zimowy zbiera ogromne zapasy i zjada go w czasie przerw pomiędzy snem zimowym. Jest on typem chomika samotnika broniącego swojej spiżarni. Samce i samice zamieszkują osobne terytoria, okres rui stanowi wyjątek , w czasie którego zamieszkują razem.
Chomik europejski uznany został za ?symbol zapobiegliwości?,  ponieważ w kilku norach udało się znaleźć niewiarygodne ilośc  zboża ? aż 60kg.w dzsijeszych czasach gdzie poziom rolinctwa poszedł w góre , więc kombajny sużace do żniw zbierając prawie cała zawartośc zboża chomiką ledwo udaje się zebrać 4kg. Chomiki zatem znalazły inny sposób i dokarmiają się ślimakami, dżdżownicami, owadami , a nawet jaszczurkami czy żabami.
Chomiki tego gatunki posiadają umaszczenie złocisto-brązowe , natomiast ich brzuszek przyjmuje czarna barwę. Samice w tym wypadku są mniejsze od samców i ich przeciętna długość to 25 cm, samiec natomiast potrafi mieć wymiary nieco dużej znanej nam świnki morskiej.Jesli chodzi o rozmiary nory różnia się miedzy soba w zaleznosc od pory roku w lato -60 cm, a wzime dochodzi ponad 2m. Natomiast podziemne tunele mogą mieć długośc nawet 10 cm. Wymarzone mieszkanko chommika posiada sypialnie,spiżarnie, i kilka ślepych zaułków mające role toalety. Chomik posiada jak każda zwierze nalezace do łańcucha pokarmowego kilka wrogów tj. lis, ptaki drapieżne czy nawet borsuk.Dzięki dobrze wyprofilowanym pionowym korytarze chomik może spokojnie uciec w momemcie zagrożenia.

Komentarze: “Duże chomiki”