Chomiki karłowate

Chomik dżungarski

Stanowią przeciwieństwo chomików syryjskich pod względem zachowania .

Chomiki dżungarskie ssą bardziej towarzyskie , trzymanie ich w skupiskach rodzinnych jest dozwolone jednkaże samice nie jednokrotnie toczyły wojny o terytorium.
Łączenie ich od lat najmłodzyszch i poźniejsze rozdzielenie ich może skutkowach straceniem znaku rozpoznawczego, czyli zapachu. Chomik dżungarski swoją waga waha się pomiedzy 30, a 40 g, natomiast długośc jego ciała osiaga maksymalnie 9 cm. Barwa ciała przyjmuje kolor jasnopopielaty z nieco ciemniejsza pręgą na grzbiecie , natomiast pyszczek i uszy zaznaczone są ciemną obwódką.Poród odbywa się 3-7 razy w roku , trwanie ciąży określa się do 21 dni.Samica wydaje na świat 4-7 potomków. Wiek życia chomików w niewoli  szacuje się na około 2 ? 3 lat.

 

 

 

Chomik Roborowskiego (Phodopus roborovskii)

Określa się go jako najmniejszego przestawiciela chomików. Jego długośc wynosi jedynie 5 cm , tyle samo co wymiary chomika syryjskiego mającego zaledwie 2 tygodnie. Futerko naszego pupilka przybiera barwę piaskową zmieniająca się w zalezności od pory roku- szarawym odcieniem w zimę lub z lekko czerwonaymi połyskiem w lato.Ubarwienie łapek, pyszczka i brzuszka jest białe. Nie posiada zadnych pręg i oddoatkowych ubarwień , a jego ruch jest podobny do dżungarskiego. Zwiność ,lekka agresywność i niezwykły temperament sa uważane za charakterystyczne cechy.Uwielbia głaskanie jego futerka i codzienne zabawy. Jako wolne zwierze kocha pustynne tereny  Azji Środkowejdo których jest przystosowany( jego specyfyiczna barwa futerka stanowi idealny kamuflaż).Doskonała  sprawność fizyczna i szybkość sa atutami w czasie ucieczki przed niebiezpiecznymi drapieznikami na terenach odsłoniętych.Kopie nor nie jest w jakiego zamyśle,woli budowac schronienie w wąskim otworze w wydmie. Chomik Roborowskiego cechuje się niezwykła niespokojnością i kruchowością organizmu, zatem  długotrwałe pieszczoty i trzymanie na rękach może być złe w skutach końcowych.
Zapamiętaj! Samce bywają agresywne względem siebie , dlatego nalez trzymac je oddzielnie lub w połaczeniu z samicą.

 

Chomik Chiński

Z wyglądu szczególnie podobny do chomika syryjskiego , jednakże w odróżnieniu od niego posiada czarna pręgę przebiegającą wzdłuż grzbietu. Zamieszkuje on przerózne tereny na obszarach Azji , jednak unika on wysokich gór, piaszczystych środowisk i wilgotnych podłoży.Długość naszego podpiecznego sięga 11cm , co stanowi prawie połowe długości chomika syryjskiego.

Swoim ruchem i kształtem sylwetki jest przypomina swego kuzyna. Jego waga dochodzi do 38-46 g. Chomik chiński bardzo różni się od innych karłowatych ponieważ jego ciało przybiera kształt walca. Jego łapy przystosowane do biegów są krótkie i silne oraz co  dziwne nie posiadają owłosienia. Przednie kończyny posiadają 4 dokładnie wyrzeźbione palce i jeden zredukowany kciuk, natomiast tylne posiadają 5 palców. Chomik ten ma szczególną cechę , wyróznia się on długością swojego ogona(nieowłosionego) która jest najdłuższa ze wszystkich ogonów chomików. Ogon jest niezbędny podczas spinaczki , ułatwia ominięcie wypadku spadnięcie np. z dłoni właściciela bądź ze stołu. Oczy naszego pupilka są niezwykle duże i wyłupiaste ? charakterystyczna cecha dla zwierzat z nocnym trybem życia. Chomik chiński ma idealny zmysł węchu i słuchu co odbija się na jego wzroku który jest słabszy.

 

 

Chomik Campbella (Phodopus sungorus campbelli)

W Polsce znany jako Mandżurek , jest on uważany za wschodniego krewnego chomika dźungarskiego.Zamieszkuje obaszry stepowe i półpustynne. Czarna pręga wzdłuż grzbietu i brak jakichkolwiek plam cechują jego wygląd. Futerko na zimie nie zmienia się , przybiera on w kazdej pozre roku identyczne ubarwienie ? piaskowy odcień, który pozwala mu przystosowac się do otoczenia(kamuflaż).Odmiana albinotyczna tzw. Biała barwa z czerwonymi oczami jest często spotykana w tym gatunku chomika.Zdarzają się także chomiki barwy zółtej również z czerwonymi oczami. W strefie oswajania górują samce, które łatwo łapią kontakt z opiekunem i są przyjazne dla otoczenia,natomiast samice charakteryzują się agresywnością i lekką konfliktowość. Jednak nie należy zapominac , że samce posiadają skłonność do czupurności i zachowan agresywnych.Wynika z tego, ze powinniśmy ograniczyć z nimi zabawy , i hodowac je tylko dla obserwacji biologicznych. Należy ostatecznie pamiętać , ze trzymanie w parach jest najepszym rozwiazaniem, w taki włąsnie sposób możemy sledzic zachowania naszyhc pupilków, ich potrzeby,wzajemne relacji i wiele innych czynników.

5 Responses “Chomiki karłowate”