Chomik

Wstęp

Ich przodków określa się jako chomikowatych, jednakże sami przynależą do podrodziny gryzoni. Chomiki posiadają bardzo liczną rodzinę , do ich krewnych możemy zaliczyć suwaka , szczura piżmowego czy nawet nornika. Jednak możemy zauważyć , ze zewnętrznie nie są wcale podobne do swoich kuzynów. Jest też odwrotnie zwierzęta takie jak mysz domowa czy leśna są bardzo podobne do naszych chomików, ale ich pochodzenie jest zupełnie inne. Z bardzo licznej rodziny chomików możemy uznać jako zwierzęta domowe tylko niektóre podgatunki. Zaliczamy do nich? chomik Roborowskiego , chomik syryjski, chomik Taylora , chomik dżungarski , chomik chiński , chomik Campbella i podgatunek chomika dżungarskiego. Należy pamiętać , że hodowane przez nas chomiki posiadają swoich kuzynów żyjących gdzieś na wolności.

Budowa anatomiczna

Chomik w swojej jamie ustnej posiada 16 zębów w tym 6 trzonowców i 2 siekacze. Siekacze wyróżniają się jednym szczegółem ? nie posiadają korzenia , dlatego też i czas rozwoju jest przeznaczony na cały okres życia zwierzęcia. Chomik ściera je poprzez jedzenie twardego pokarmu. Torby policzkowe znajdujące się po obu stronach warg mają znaczną objętość pozwalającą transportować pożywienie. Są one tak niezwykle duże , że po napchaniu tam jedzenia przez chomika ich wielkość przekracza podwojony obwód głowy. Przednie kończyny służą do opróżniania ich za pomocą pocierania. Nasz pupilek posiada dwie komory w swoim żołądku, pierwsza w której następuje wstępne trawienie i druga jako główna służąca do przenoszenia ostatecznie strawionego pokarmu.

Żywność

Jako podstawowy pokarm określa się specjalistyczna mieszankę dla gryzoni, natomiast dodatkiem żywieniowym są:

 • Warzywa: rzepa, brokuł, buraki, marchew, ogórek, szpinak, pomidor, liście kalafiora , słodka papryka czy też pietruszka.
 • Owoce:  gruszka, arbuz, winogrona, maliny, jabłko, truskawki, banany.
 • Nasiona: kukurydza , pszenica , owies , len , proso, sorgo, jęczmień oraz pestki dyni i słonecznika(uwaga! Wymienione jako ostatnie należy podawać w mniejszych ilościach ze względu na bardzo wysoki poziom tłuszczu)
 • Zioła: gwiazdnica pospolita, starzec zwyczajny, krwawnik pospolity, koniczyna, mniszek pospolity, koper, tasznik pospolity lub liście maliny.
 • Owady: larwy mącznika są dobry smakołykiem dla naszych pupilków, zalecane jest podawania ich po 3-4 tygodniowo, ponieważ zamieszczone w ich białko jest potrzebne dla rozwoju chomika.
 • Inne: gotowane białko z jajka, gotowane ryby bez dodatku soli , rodzynki i oczywiście krewetki

Zakazuje się karmienie chomików cebulą, owocami pestkowymi, kruchą sałatą bądź słodyczami, czy też solonymi orzeszkami i owocami cytrusowymi.

Twardy pokarm jak już wiemy pomaga ścierać zęby, ale również gałązki pochodzenia drzew owocowych jak jabłoni czy gruszy oraz orzecha włoskiego.

Pielęgnacja

 Natura tak stworzyła chomika, że jest on zwierzątkiem niezwykle czystym, jednakże nie można go zaniedbywać i chociaż jakąś chwile poświęcić na jego higienę. Uwaga! Chomików NIE KĄPIEMY! Natomiast jeśli nastąpi przypadek, że nas pupilek ubrudzi się i nie będzie w stanie osobiście się wyczyścić należy mu pomoc, dokonujemy tego za pomocą  grzebienia o grubych zębach, a robiące się kołtuny wycinamy troszkę tępymi nożyczkami.

Nasze zadanie nie kończy się tylko na tym, oprócz tego nasz pupilek potrzebuje:

 • Wymieniania wody do picia oraz ściółki obok toalety
 • Wkładania świeżego ziarna lub pokarmu
 • Wyparzenia słoika będącego toaletą
 • Wyrzucenia resztek pokarmu
 • Sprawdzenia stanu zdrowia pupilka
 • Wypuszczenia na przechadzkę po pokoju

Przyczyny chorób:

v  szybkie zmiany temperatur

v  pobudki w czasie snu

v  liczne przeciągi

v  kontakt z innymi zwierzętami

v  zepsuty pokarm

v  mokra wyściółka

v  zmiany wilgotności powietrza

v  brak higieny

Podejrzliwe zachowania zwierzaka:

 - Łysienie

 - Chudniecie

 - Brak apetytu

 - Biegunka

 - Zmiany naskórne

 - Brak kontaktu ze światłem

 - Zmiany w ruchu

 - Kichanie

 - Zły oddech i dziwne odgłosy podczas oddechu

Podział

Chomiki możemy podzielić względem jego miary wielkości na:

 • Małe(Karłowate)
 • Średnie
 • Duże( jednakże nie należą do grupy chomików domowych np. Chomik Europejski)

6 Responses “Chomik”