Traszka chińska

Wstęp

Traszka chińska (Cynops orientalis) należy do gromady płazów, z rzędu płazów ogoniastych. Rodziną tych zwierząt są salamandrowate. Płaz ten pochodzi ze środkowych i południowo-wschodnich Chin. Naturalne siedlisko Traszek chińskich stanowią stojące, spokojne zbiorniki wodne, o dosyć niskich temperaturach. Pokryte mułem dno, oraz gęsto porastające je rośliny wodne dają tym małym płazom schronienie. Roślinność denna stanowi również wyśmienite miejsce do rozrodu. Traszki chińskie możemy też spotkać w stawach, górskich jeziorach oraz wolno płynących, małych strumieniach. Na ląd wychodzą one tylko nocą.Traszka_chinska1

Wygląd

Osobniki osiągają długość od 6 do 9 cm. Oczy umiejscowione są po bokach głowy, która jest lekko spłaszczona w płaszczyźnie poziomej. Tułów, również lekko, grzbietobrzusznie spłaszczony ma obły kształt. Ogon tych płazów osiąga długość równą korpusowi ciała. Jego koniec jest tępy, łagodnie zaokrąglony. Cienka, delikatna skóra pokryta jest ochronnym śluzem. Gruczoły na niej umiejscowione wydzielają toksyczny śluz, chroniący opisywane osobniki przed wrogami. Szaro-brązowe umaszczenie (czasem czarne) odznacza się białymi lub niebieskimi punkcikami po bokach ciała i ogona. Plamki te tworzą linie. Strona brzuszna ma zupełnie inne zabarwienie. Dominują tu kolory od jasnożółtego, poprzez odcienie pomarańczowego, do ognisto czerwonego. Skóra w tych miejscach pokryta jest ciemnymi, często czarnymi plamkami. Żywy kolor brzucha ma za zadanie ostrzegać i odstraszać potencjalnych wrogów. Szeroko rozstawione kończyny wyposażone są w delikatne, cienkie palce. Tylnie odnóża posiadają po pięć palców, przednie ? cztery.

Żywienie

Traszki są drapieżnikami, są mięsożerne. Najchętniej jedzą żywe larwy komarów, ochotki, rureczniki, doniczkowce, szklarki, kawałkowane robaki kompostowe, małe nagie ślimaki, skrobane serce wołowe, rozwielitki, drobne owady i ich larwy. Naszym podopiecznym możemy podawać siekane mięso wołowe, rozdrobnione mięso ryb, oraz niewielkie topione owady.  Karma mrożona czy sztuczne granulaty są niepożądanym pokarmem przez te płazy. Dorosłe osobniki należy karmić, co trzy, cztery dni. Młode okazy karmimy codziennie, urozmaicając ich dietę. Podawanie różnego rodzaju karmy zapobiegnie występowaniu choroby metabolicznej kości (MBD). Zwierząt nie należy przekarmiać. Podane pożywienie powinno zostać zjedzone w ciągu piętnastu minut, po czym należy je usunąć. Usuwanie pozostawionych resztek zapobiegnie pogorszeniu się jakości wody.

Rozpoznawanie płci

Osobniki męskie są mniejsze, szczuplejsze. Kloaka samców zaopatrzona jest w gruczoły wydzielające feromony. Substancje te mają za zadanie zwabić samicę w okresie godów. Okolice kloaki u samców są zgrubiałe, szczególnie w porze godowej. Samica wydaje się masywniejsza, bardziej zaokrąglona. Posiada również dłuższy ogon od osobnika męskiego.

Hodowla w akwaterrarium

Akwaterrarium nie powinno być narażone na zmiany temperatury powietrza, oraz działanie promieni słonecznych. Niewskazane jest umiejscowienie go w pobliżu grzejników czy na parapecie. Do oświetlenia wiwarium nie stosujemy żarówek, niesie to ze sobą niebezpieczeństwo przegrzania wody. Zbiornik o pojemności 50-60 l wystarczy nam do hodowli kilku osobników. Jeśli nasze możliwości pozwalają na zaopatrzenie się w większe terrarium odniesiemy z tego korzyści. W akwaterrarium o większej pojemności łatwiej nam zachować równowagę biologiczną. Gdy Traszki chińskie mają większą powierzchnię bytowania chętniej przystępują do godów. Wysokość zbiornika powinna osiągać do 30 cm, zaś jego szerokość ok 40 cm. Wiwarium wypełniamy do połowy wysokości odstaną wodą wodociągową. Musimy zadbać również o wystające nad wodę elementy. Do tego celu nadają się świetnie kamienie czy korzenie. Wysepki w postaci kory drzew mogą się również unosić na wodzie. Nasza wyobraźnia ma tutaj kluczowe znaczenie, ponieważ sami możemy wykonać sztuczne platformy. Musimy jednak pamiętać, że wszystkie elementy umieszczone w terrarium muszą być łatwe do zdemontowania oraz czyszczenia. Nie mogą posiadać ostrych krawędzi, czy występów. Część lądowa winna zajmować około połowę powierzchni zbiornika. W celu jej utworzenia możemy zastosować piasek, żwir, roślinność, kamienie, konary. Musimy stworzyć kryjówki naszym podopiecznym, aby zapewnić im w ten sposób poczucie bezpieczeństwa. W części wodnej, na dnie sadzimy rośliny miękko- i twardolistne. Możemy hodować takie rośliny jak moczarka, wywłócznik, rogatek, mech jawajski, kryptokoryny, anubiasy czy walisinerie.  Podłoże, na wysokość około trzech centymetrów, wysypujemy ze żwirku o łagodnych krawędziach. Optymalna temperatura wody dla Traszki chińskiej to 18-21 stopni Celsjusza. Przy wyższej temperaturze w naszym zbiorniku narażamy płazy na przegrzanie, spadek odporności, a co za tym idzie podatność na wiele chorób. Jedną z nich jest grzybica. Odczyn pH wody powinien wynosić 6,8-7,4. Filtry wodne mające pomagać nam w utrzymaniu czystości nie mogą mieć zbyt dużej mocy. Powoduje to zbyt duży ruch, co męczy i stresuje hodowane zwierzęta. Aby temu zapobiec warto jest skierować strumień przefiltrowanej wody na szybę zbiornika. Oświetlamy akwaterrarium w trybie dwunastogodzinowym.Traszka_chinska2

Pielęgnacja w akwaterrarium

Podobnie jak w akwarium, na bieżąco usuwamy niezjedzone resztki pokarmu. Raz w tygodniu należy oczyścić dno z nieczystości, obumarłych części roślin itp.. Raz na siedem dni przecieramy również szyby terrarium z osadu czy glonów. Jednocześnie wymieniamy ok 20 % wody w zbiorniku na czystą, odstaną przez minimum 24h.  Aby nie doszło do zatrucia organizmu zwierzęcia, do czyszczenia akwaterrarium nie używamy żadnych środków chemicznych, detergentów itp. Są to zwierzęta bardzo podatne na zatrucia, gdyż wodę absorbują poprzez pory umiejscowione na skórze. Dobrym sposobem na zachowanie czystości w wiwarium jest hodowla ślimaków, np. ampularii czy zatoczków. Resztki organiczne są przez nie wyjadane, co ogranicza naszą pracę. Musimy mieć jednak na uwadze, że są one zagrożeniem dla złożonego skrzeku. Odpowiedni stopień wilgotności w terrarium jest bardzo ważny. Skóra Traszki chińskiej musi być stale nawilżona, toteż dobrym sposobem jest spryskiwanie szyb odstaną wodą o temperaturze pokojowej. Skrapiamy w ten sposób część lądową 1-2 razy dziennie.

Rozmnażanie

Zachowania godowe są dość skomplikowanym procesem. Gody rozpoczynają się w okresie wydłużającego się dnia, wiosną. Samce drastycznie napastują samice, owijają je ogonem, czasem kąsają. Ma to na celu zachęcenie osobników żeńskich do pobrania spermatofora. Dochodzi w ten sposób do zapłodnienia wewnętrznego ? wydalane jajeczka, w kanale prowadzącym do ujścia kloaki, ocierają się o pobrany pakiet plemników. Skrzek składany przez osobniki żeńskie umieszczany jest na liściach dennych roślin. Po wydaleniu zapłodnionych jajeczek samica delikatnie skleja brzegi liści w celu zapewnienia im ochrony. Taki zabieg zapewnia im również odpowiednią ilość tlenu. Złożony skrzek możemy umieścić w lęgniku o pojemności kilku litrów lub odseparować wszystkie traszki do innego akwaterrarium. Kiedy hodujemy niewielką ilość osobników, możemy pozwolić sobie na pozostawienie jaj w macierzystym wiwarium. Zabiegi te mają na celu ochronę zapłodnionych jajeczek ? często są mylone z pokarmem i zjadane przez traszki. Po około dziesięciu dniach następuje wyklucie się larw.

Wylęg i postępowanie z larwami

Larwy przy wykluciu mierzą kilka milimetrów. Charakteryzują się długimi, pierzastymi, rozgałęzionymi skrzelami zewnętrznymi. Posiadają również płetwę ogonową. Grzbietowa strona larwy jest ciemna, brzuszna jaśniejsza. Dalszy rozwój osobników larwalnych, ich wzrost i przeobrażenie zachodzi w wodzie. Zaraz po wylęgu należy podawać im larwy solowca oddzielone od skorupek. Po 10 dniach możemy wprowadzić do ich diety drobne oczliczki oraz rozwielitki. Z czasem podajemy owocowe muszki, małe larwy komarów, ochotek, wodzeni, rozdrobnione dżdżownice, niewielkie świerszcze, mszyce. Wśród larw nie występuje kanibalizm.

3 Responses “Traszka chińska”