Wąż królewski mleczny

Wąż królewski mleczny

Lancetogłów mleczny, wąż królewski, wąż królewski mleczny. 

Gatunek węża z rodziny połozowatych. Występuje na kontynencie amerykańskim od Ekwadoru do Kanady. Jest aż około 25 różnych podgatunków, które są mocno zróżnicowane jeśli chodzi o rozmiar, ponieważ niektóre osiągają czasem aż 2 m, natomiast te najmniejsze mają od 60 cm i więcej, różnią się także barwą. Występuje także niejadowity wąż mleczny przez upodobnienie do węża koralowego jest typowym przykładem mimikry batesowskiej.

Co do karmienia takich wężów to jedzą małe zwierzęta głównie gryzonie, płazy, małe ptaki, jaszczurki, bezkręgowce, ale również jaja. Są aktywne nocą ? za dnia odpoczywają w ukryciu. Jak inne połozy węże mleczne zjadają inne węże.

Jedno co zaciekawiło mnie tak bardzo a mianowicie nazwa, bo to najbardziej przyciąga uwagę to właśnie znalazłam wytłumaczenie na tą zaskakującą nazwę więc nazwa wąż mleczny wzięła się od fałszywego mitu, jakoby węże te ssały mleko krów. Jest to fałsz, a węże nie mają nawet fizycznych możliwości, aby ssać mleko. Przekonanie to wzięło się prawdopodobnie stąd, iż węże te znajdowane są często w pobliżu obór, gdzie znajdują się chłodne, sprzyjające warunki do odpoczynku oraz polowania na znajdujące się tam gryzonie.

Jeśli nie do końca wiecie jak wygląda to poczytajcie ? ma czarną głowę słabo oddzielona od reszty ciała i koniec pyska z nieregularnymi białymi palmami także na łuskach nosowych i wargowych. Pierwszy czarny pierścień sięga kąta szczęki formuje się w V na gardle. Czerwonych pierścieni jest 10-16 i są one o 3 razy szersze od układu czarnych i białych pierścieni. Łuski tworzące czerwone pierścienie nie są zakończone czarno łuski tworzące białe pierścienie posiadają delikatne czarne zakończenia. Czarne pierścienie są o około 2 łuski szersze. Wszystkie pierścienie w pełni otaczają całe ciało przechodząc na brzuch.  Żyje natomiast jakieś 12 lat. Co do jego aktywności to aktywne są te węże głównie nocą i o zmierzchu, ze swojego ukrycia wychodzą również często po deszczu i w pochmurne dni. Dzień spędzają w wilgotnych norach i różnych zakamarkach.

Terrarium dla takiego węża powinno wyglądać tak : typu półsuchego, gdzie podłoże składa się z mieszaniny piasku z torfem. Umieszczamy także miskę z wodą do picia oraz kawałki kory, korzenie, by węże mogły się pod nimi ukryć. Węże te nie wspinają się na duże wysokości, więc nie ma potrzeby umieszczania gałęzi, jednakże powinien się znaleźć jakiś przedmiot, o który wąż będzie się mógł ocierać w celu zrzuceniu wylinki np. wspomniany wyżej korzeń.

Jeszcze co ważne to rozmnażanie tych gadów. Dorosłe samce powinno trzymać się oddzielnie szczególnie gdy w terrarium jest samica, bo wtedy będą toczyć nieustanne walki o nią. Po okresie obniżenia temperatury w zimie węże ujawniają swą aktywność seksualną i przystępują do godów i kopulacji. Samiec wtedy bez przerwy pełza za samicą i próbuje skłonić ją do kopulacji. Gdy do tego dojdzie osobniki stykają swoje kloaki i samiec umieszcza jedno z półprąci w kloace samicy. Wtedy to należy zachować dużą ostrożność by nie spłoszyć węży, bo grozić to może uszkodzeniem dróg rodnych samicy i półprącia samca. Samiec pomaga sobie zatrzymać samice łapiąc ją pyskiem tuż za głową. Zapłodniona samicę należy oddzielić od innych węży by spokojnie doczekała zniesienia jaj (zazwyczaj na kilka dni przed zniesieniem jaj samica zrzuca wylinkę). Po około dwu miesiącach od kopulacji samica poszukuje miejsca do złożenia jaj dobrze jest przygotować pojemnik wypełniony wilgotnym mchem torfowcem tu samica złoży jajka i jeszcze kilka godzin po tym fakcie będzie otaczać je splotami swego ciała. Zniesione jajka delikatnie przenosimy do inkubatora, gdzie inkubujemy je zakopane w torfie z piaskiem lub wermikulicie do 2/3 przy temperaturze 28-29°C i wilgotności 80%. Po około 3 miesiącach wylęgają się małe wężyki ubarwione jak dorosłe długości 15-20 cm. Karmimy je po pierwszej wylince noworodkami mysimi lub przymusowo paseczkami serca wołowego bądź ogonami mysimi, które wtykamy im do paszczy, a one już same zaczynają je połykać. Najczęściej w drugim roku życia dojrzewają oczywiście przy dobrym karmieniu.

Komentarze: “Wąż królewski mleczny”