Hodowla: Boa Dusiciel

Boa Dusiciel

Zaczynając od hodowli boa dusiciela musimy wspomnieć na pewno o mieszkanku dla niego. Jest to mowa dokładnie o terrarium, które powinno mieć wymiary dla pary : 100 x 80 x 100 cm. Oczywiście jeśli terrarium będzie większe tym na pewno lepiej dla węża i oby miało jak najlepsze wyposażenie. Oświetlenie tam ma być nawet od 12-14 godzin w stosunku do całego dnia i nocy ale tylko gdy jest wiosna i lato, wtedy węże są aktywne. Natomiast gdy przychodzi jesień, zima wówczas skracamy czas oświetlenia na dobę do około 10 godzin. Najlepiej jest zastosować to w taki sposób, że zrobimy w terrarium kilka żarówek i gdy przyjdzie wieczór to będziemy stopniowo je wyłączać po jednej co pół godziny. Dopiero po tym całym procesie gasimy światło w pokoju. A rano robimy odwrotnie, włączamy po kolei każdą z żarówek i dopiero po jakimś czasie włączamy światło w pomieszczeniu gdzie znajduje się ?gniazdko? dla węża. Co do temperatury w ciągu dnia powinna ona być w granicach 25-32 stopni ciepła, a w nocy powinna spaść ok 24 stopni. Jednak należy też umieścić jakieś źródła ciepła w terrarium, ponieważ wąż czasami decyduje, że chciałby trochę inną temperaturę niż ta która obecnie jest, dlatego należy jemu pozostawić wybór. Nad ulubionymi miejscami wylegiwania się węży należy umieścić promienniki, żarówki. Kable lub płytki grzewcze powinny ogrzewać 2/3 powierzchni dna. Ale musimy też pamiętać o tym by każde ze źródeł ciepła, które znajduje się w terrarium było zabezpieczone, ponieważ przez naszą nieuwagą węże mogą się poparzyć, a tego byśmy nie chcieli ! Teraz kwestia wilgotności, która musi być odpowiednia utrzymana, przede wszystkim w ciągu dnia powinna wynosić około 60-70% [taki poziom], natomiast nocą powinna stopniową wzrastać do jakiś 80%. Jednak całe terrarium musimy zraszać wodą ? to i basen pozwalają zapewnić wężom odpowiednią wilgotność cały czas.

Teraz chyba najważniejsza część a mianowicie żywienie boa. Zjada on ptaki, ssaki, gady i nawet płazy, a także ryby. Wąż ten ma bardzo duży apetyt, czasem nawet potrafi popaść w otyłość. Jednak jeśli chodzi o konkretną hodowlę w terrarium, to podajemy mu myszy, gołębie, kury, chomiki, króliki, świnki morskie. Może być to trochę niezrozumiałe dla niektórych, jednak musi on się tak żywić. Boa dusiciele karmimy o zmierzchu, gdy są najaktywniejsze. Najważniejsze jest też, że po karmieniu węża nie możemy próbować go oswajać, ponieważ wąż nie jest do końca świadomy, że po pokarmie nie dostanie jeszcze jednego tylko jest to coś na co nie może się rzucić, dlatego uważajmy, węża możemy oswajać gdy dłużej nie jadł, ale też nie za długo i na spokojnie. Pamiętajmy o tym, by nie zrobić sobie na własną ?prośbę? krzywdy.

4 Responses “Hodowla: Boa Dusiciel”

 • Marta:

  Weze jako noworodki maja juz ok.40-50 cm.Ja kupilam jak mial 5 m-cy.I nie byl wielki,teraz mi rosnie co 6 tyg.ma wylinke, karmie go myszkami dwa razy co tydzien nastepna mysz za 2 tyg.Pozniej czekamy,bo wiem ze za ok.2,5 tyg.bedzie wylinka,dzien po znowu dostaje mysz.Jedna uwaga,jesli chcesz zeby boasek nie atakowal Cie jak bedziesz chciala go wziac na rece,kup jakis pojemnik najlepiej Plastik i w nim go karm.A akwarium niech mu sluzy jako azyl.

 • Marta:

  Witam szczerze pojechalismy z mezem kupic akwarium,ale jak zobaczylam te piekne mlode weze, bez namyslu kupilismy Terrarium i Franka. Jak wyzej pisalam, jest przekochany.Oswojony wszyscy znajomi nie moga sie nadziwic,ze gad tak sie poddal.haha… Polecam zakup mozna polubic te milusie gadzinki.

 • Marta:

  Od 4 m-cy mam Boa,jest przekochanym gadzinka;).Ma 11 m-cy,ale jest naprawde slodki.Codziennie biore go na rece,on pelza a najbardziej lubi lezec na kolanach.Uwielbia cieplo to wiadomo,ale jedno jest niesamowite.Jak go chce wlozyc do Terrarium,to sie wspina na reke i nie chce tam wracac.Pozniej lezy dlugo przy szybie,jakby prosil ;no wez mnie spowrotem;.Nie uwierzycie,ale mozna pokochac takiego gadzinke.Ma na imie Franek,szkoda ze weze nie slysza,bo ja gadam do niego jak najeta….Pozdrwaiam wszystkich,co mnie odczytaja.

  • Kacper:

   Ja Zamierzam Kupić Boaska, ale nie mam jeszcze zbyt dużej wiedzy na temat tych najpiękniejszych węży świata. Nie Wiem czy one są agresywne i nie wiem w jakich rozmiarach od razu kupić? Jak możecie to dajcie Info. Z Góry Dzięki