Boa Dusiciel

Wąż Boa

Jest to gatunek węża z rodziny dusicieli, jeden z przedstawicieli podrodziny boa.

Możemy śmiało stwierdzić, że jest to wąż najbardziej znany, a szczególnie z dusicieli. Pomimo, że ma opinię i wygląd bardzo groźnego to niestanowi zbytniego zagrożenia. Jeden z częściej hodowanych węży w domowych terrariach. Ponoć należy do gatunków, które niestety są zagrożone wyginięciem.

 

Zamieszkuje on tropikalne lasy równikowe, a tam prowadzi nadrzewny tryb życia. Komfort odczuwa też  w rejonach stepowych. Trzyma się miejsc wilgotnych nad brzegami rzek i strumieni. W wodzie spędza długi czas i czeka tam na ofiary ssaki, ptaki i ryby. W ciągu dnia ukrywa się w jamach, szczelinach, dziurach w ziemi, pod gałęziami. Niestety bywa też  na osiedlach ludzkich, ponieważ tam łatwiej o gryzonie żerujące w uprawach rolnych. Dlatego nawet Boa trzeba się bać, bo mimo wszystko to dusiciel.

Co do wzrostu, to stosunkowo duży dusiciel o krępej budowie, jego ciało osiąga największy obwód w okolicy połowy długości, tam jest najgrubszy. Głowa niewielka, wyraźnie wyodrębniona, o trójkątnym kształcie, oczy niewielkie, charakterystyczna pionowa źrenica, tęczówka jasnożółta. Ubarwienie różni się nieco w zależności od podgatunku. Kolor, który najbardziej jest widoczny na skórze tego dusiciela to szary lub beżowy, tych kolorów jest najwięcej. Natomiast wzdłuż ciała lecą pasy w barwach czarnych czy też ceglastych lub ciemnobrązowych, które zazwyczaj otoczone są białymi albo też żółtymi ?pierścieniami?. Po bokach ciała widoczne mniejsze brązowe lub czarne plamy o kształcie zbliżonym do rombów. Przez głowę przebiegają mało lub bardzo wyraźne trzy ciemniejsze pasy. Dorasta, w zależności od podgatunku i populacji, do 3?4 metrów. Samice są zazwyczaj o 30?50 cm dłuższe od samców. Osobniki hodowane w niewoli bardzo rzadko osiągają długość 3,5 metra, najczęściej nie przekracza ona 2,5 m, co jest m.in. skutkiem częstego chowu wsobnego spokrewnionych osobników. Sądzę, że to bardzo długi wąż, nie wiedziałam, że naprawdę osiągają aż takie długości, dla mnie to trochę przerażające.. A niektórzy hodują te zwierzątka, naprawdę wielki szacunek dla nich.

Występują różne odmiany barwne boa dusicieli, jednak takie najczęstsze z nich to : albino, striped albino, striped, ghost, motley, jungle, zig zag, paradox snow, sunglow, t + albino, hypomelanistic, arabesque, super jungle itd.


Posiłki takiego dusiciela ? jeśli przebywa w terrarium to jest karmiony szczurami, królikami, świnkami morskimi, chomikami, a nawet kurczętami. Zazwyczaj jeśli jest poza terrarium to poluje na niewielkie ssaki, gady, płazy, ptaki a nawet ryby. Jak wszystkie dusiciele, ofiarę dusi, a następnie połyka w całości. Trawienie zajmuje kilka dni, czas ten, wąż spędza w ukryciu.Tutaj na przykład mały chłopczyk z takim boą. Tutaj widać, że ten wąż nie jest raczej zbyt groźny jeśli jest w miarę oswojony, nawet dziecko swobodnie go trzyma.