Legwan Zielony

 (Iguana iguana)

Wstęp

Legwany uważamy za roślinożerne jaszczurki zamieszkujące tereny Środkowej i Południowej Ameryki. Występują również na obszarach Paragwaju, Brazylii, Meksyku czy na Wyspach Karaibskich. Możemy również jest spotkać na Hawajach, Florydzie czy w Teksasie a dokładnie w dolinie Rio Grande.

Jaszczurki tego typu z racji, że są roślinożercami przechodzą adaptację osmoregulacji. Ich długość ciała osiąga aż 1,5m jednakże zdarza się spotkać Legwany mające aż 2m długości.  Ich waga przy maksymalnym rozmiarach ciała osiąga 20kg.

Mimo tak wielkich wymiarów możemy je spotkać jako zwierzę domowe. Legwany są spokojne i wymagają opiekuńczości ze strony właściciela. Ich jaskrawe ubarwienie sprawia, że są bardzo nietypowymi zwierzętami. Należy się zatem zastanowić nad hodowaniem takiego typu  gada, ponieważ jego wymagania utrzymywania są bardzo rygorystyczne. Potrzebuje on specjalnego nagrzewania i dostęp do swobodnej przestrzeni.

Powstanie

Słowo ?iguana?  znalazło swoje pochodzenie w języku hiszpańskim. Jest to taińska forma nazwy ?iwana?. Kraje posługujące się hiszpańskim językiem nazywają samce legwanów ?gorrobo? lub ?ministro?, natomiast ich potomstwo określają jako ?iguanita? czy ?gorrobito?

W 1758 roku  dzięki Karolowi Linneuszowi został opisany po raz pierwszy w swojej historii ten gatunek.  Przez następne lata mutowały się i tworzyły coraz to nowsze podgatunki, których wynotowano 17 rodzajów. Jednak tylko legwan szlachetny( Iguana delicatissima) został uznany za najbardziej pewnego.

Selekcja jądrowa i mitochondrialna DNA, która wykonywali naukowcy z Utah Valley State College miała na celu doprowadzenie ich do topologii filogenetycznej naszego teraźniejszego Legwana Zielonego. W tym celu zbadali aż tysiąc osobników zamieszkujących kilkanaście różnych państw(około17). Dzięki badaniom okazało się, że osobniki tego gatunki pochodzą z Ameryki Południowej. Dodatkowym wnioskiem był fakt, że legwany rozpowszechniły się również w krajach Ameryki Środkowej oraz na wyspach Karaibskich. Wyniki selekcji mitochondrialnej DNA ukazały także jakie różnice zachodzą w organizmach pomiędzy osobnikami zamieszkującymi Środkowa Amerykę i Południowa Amerykę.

Zasięg

Warto zapamiętać kraje z jakich pochodzą nasze Legwany Zielone. Podstawowymi terenach ich zamieszkania są obszary południowego Meksyku jak i Karaiby- w szczególności  Saint Vincent, Saint Lucia, Grenada, Curaçao, Utila, Tobago oraz Trynidad.  Legwany opanowały również Paragwaj, Boliwie oraz środkową Brazylię. Procesy introdukcji naszych zwierzątek miały miejsce w teksasie, Na Hawajach, Florydzie, w Portoryko oraz na terenach Wielkiego Kajmanu i obszarach Amerykańskich Wysp Dziewiczych.

                                                                                                                                     Legwan jako zwierzęta domowe

Legwany są bardzo powszechnymi zwierzętami domowymi.  Dodatkowo stanowią idealne źródło pożywienia dla ludzi pochodzących z Ameryki łacińskiej.  Jego handel nie podlega żadnym kontrola ponieważ nie uznaje się go jako zwierze zagrożone.

Już w 1995 roku legwany były bardzo popularne na rynku , przetransportowano na kraje Stanów Zjednoczonych aż 800 tys. Legwanów, które pochodziły z państwowych hodowli( Panama, Salwador, Kolumbia, Honduras). Jaszczurki tego gatunku potrzebują dużej opieki i pielęgnacji. Dlatego należy uważać i przestrzegać wszystkich wymagań przestrzennych ponieważ może dojść do niezbyt przyjemnych konsekwencji i legwany mogą nie dożyć swojego wieku starości.

Iguana iguana  potrzebują białka, więc należałoby podawać mu mięso w różnych postaciach. Jednak zbyt nadmierna ilość może spowodować poważne schorzenia nerek i poprowadzić do przedwczesnej śmierci. Dzienne porcje żywnościowe naszego zwierzaka powinny zawierać świeże liście kapusty pastewnej, liściaste warzywa, kapustę siatkowaną, jarmuż, a nawet mniszek. Dodatkowo nasz legwan musi mieć całodobowy dostęp do wody (świeżej!). Jeśli będziemy podawać mu zwykle liście sałaty bez żadnego urozmaicenia nasze zwierzę nie będzie dostawać potrzebnych mu składników odżywczych.

Legwany Zielone  wymagają sztucznego oświetlenia i nagrzewania, funkcjonują idealnie w temperaturze 26-35 °C. Do produkcji hormonu potrzebnego do wytwarzania witaminy D potrzebują specjalnego promieniowania typu UVA i UVB.  Brak niezbędnej witaminy D może zakończyć się skutkiem śmiertelnym bądź upośledzeniem metabolizmu kości.  W krajak Nowego Jorku i na wyspach Hawajskich uznano Legwana za zwierze egzotyczny i zakazano hodowli tego gatunku. Za złamanie przepisów grozi grzywna wysokości 200 tys. dolarów i kara więzienna do trzech lat pozbawienia wolności.