Opieka nad gekonem

Opieka nad gekonem

Jeśli już chcemy opiekować się gekonem, należy zrobić dla niego terrarium. Można jest zrobić z płyty (gipsowo-kartonowej), czasem też używa się płyt OSB lub meblowych, do tego stosuje się sklejki i szkło. Można na wiele sposób próbować. Jeśli hodujemy jednego gekona to wymiary powinny wyglądać tak 50 x 40 x 30, natomiast jeśli mamy parę takich gadów to oczywiste jest, że terrarium powinno mieć większe wymiary (60 x 40 x 40 zazwyczaj). W takim pudełku musimy zrobić wentylację. Są 3 sposoby zrobienia takiej wentylacji. Po pierwsze możemy zrobić ją po bokach, na jednym boku u góry, a na drugim u dołu, kolejny sposób to zamontowanie wentylacje w górnej płycie tylnej ściany i też na boku terrarium, ostatnim takim sposobem jest zamontowanie jej także w górnej płycie tylnej ściany jednak jeszcze w dole na przodzie terrarium. Zazwyczaj terrarium takie wyposażamy w ściankę którą swobodnie możemy wykonać z korka, a potem przykleić do niej kamienie czy małe skałki, lub też możemy zwyczajnie użyć styropianu ( jeśli stosujemy styropian to należy pokryć go atlasem z fugą lub pigmentem, ponieważ ma już ona dobry kolor przez co wszystko będzie wyglądało atrakcyjniej i naturalniej. Podłoże całego terrarium, właśnie.. Możemy zrobić je z piasku czy też różnych jego mieszanin, do tego dodać drobny żwir lub chips kokosowy. Do wnętrza pomieszczonka możemy zamontować np. kamień grzewczy, na którym gad będzie mógł się ogrzewać.Czasami stosuje się również kable grzewcze do terrarium, jednak z nimi jest trochę więcej problemu bo należy je dobrze zabezpieczyć, żeby gekon nie zrobił sobie krzywdy, dlatego polecam kamień grzewczy. Często dla atrakcyjności i ładnego całego wyglądu terrarium dodaje się roślinki do jego wnętrza. To nie jest ani szkodliwe, ani uciążliwe dla zwierzaka. Poleca się nawet takie rośliny np. trawy czy sukulenty, można też włożyć różne groty czy korzenie, to na pewno urozmaici wygląd ?akwarium?. Jak każde zwierzę, nawet gekon potrzebuje kryjówek, warto by było takie właśnie zamieścić. Można je wykonać z połówek orzecha kokosowego albo też zwykłych kamieni i łupków. Co do temperatury, która musi towarzyszyć temu terrarium i gekonowi to w nocy powinna być ona około 18 stopni, a w ciągu dnia od 25-30 stopni, są to najlepsze temperatury.  Zazwyczaj jeśli po prostu chcemy osiągnąć taką temperaturę wystarczy nam zwyczajna żarówka lustrzanka o mocy 40W. Czasem spotykamy się też z ponoć specjalnymi żarówkami do terrariów, jednak sądzę, że lepsze są te, które są za dnia zwykłe białe czy żółte, a w nocy czerwone (nie mają on jednak tak wiele mocy jak poprzednio było napisane, jednak będzie to wystarczające). W terrarium musimy umieścić miski z wodą  witaminami.

4 Responses “Opieka nad gekonem”

 • filip:

  mam pytanie co jedzą nowo narodzone gekony lamparcie

 • Anonimek:

  Dzięki! Zastanawiam się nad gekonem prowadzącym dzienny tryb życia. Ponoć nie są polecane, ale ja spędzam strasznie dużo czasu z moimi zwierzętami. Myślę nad Phelsumą Grandis lub Lygodactylem willjamsim.

 • Anonim:

  Dzięki! Zastanawiam się nad gekonem prowadzącym dzienny tryb życia. Ponoć nie są polecane, ale ja spędzam strasznie dużo czasu z moimi zwierzętami. Myślę nad Phelsumą Grandis lub Lygodactylem willjamsim.

 • Kuba:

  Dzięki teraz wiem jak moim zwierzątkiem się zaopiekować.