Gekon

Gekon

 

 

Należy do rodziny gadów. Konkretnie jest z podrzędu jaszczurek. Ich wielkość nie przekracza zazwyczaj 15 cm długości, ciało mają pokryte dość cienką skórką, która wewnątrz ma drobne łuski. Są to bardzo zdolne zwierzęta, bo jako nieliczne posiadają bardzo dobrą cechę, a mianowicie potrafią bez problemu wspinać się po gładkich powierzchniach, zdarza się że chodzenie po suficie to dla nich nie problem. Przecież dla nas to nie jest zbyt normalne prawda? Genialne gady wręcz. Mają one przylgi i z tego właśnie powodu przychodzi im to tak łatwo. Ich końce palców są rozszerzone, a na palcach są wyrostki, które pomagają w przyczepności, może ich być na jednym palcu nawet do miliona, to ogromna liczba, a ludzkie oko nie jest w stanie ich zbyt dobrze zobaczyć, czy w ogóle jest w stanie zobaczyć, o to jest pytanie. Niektóre afrykańskie gekony, o których u nas raczej mało słychać posiadają takie przylgi na brzuchu, to jeszcze więcej funkcji sprawnościowych. Jeśli chodzi o dalszą część ciała gekona, to ogon jest częścią, która przestała być narzędziem ruchu, teraz u niektórych gadów przechowuje on tłuszcz, a u innych są na nim po prostu fałdy skórne, które zacierają kontury ciała gekona i pomagają w lepszym przyleganiu do podłoża. Jednak są takie gekony, które posiadają ciekawą zdolność, a mianowicie mogą zrzucać ogon i dochodzi wówczas do jego regeneracji. Możemy powiedzieć też o kolejnej ciekawostce dotyczącej gekony, ponieważ ich nazwa prawdopodobnie zrodziła się z ich odgłosów, a tak dokładnie to wydają one głosy a mianowicie sylaby np. gek-ko, skąd możemy podejrzewać że zostały nazwane właśnie od własnych dźwięków. 

Chcąc podać przykład gekona, z pewnością możemy wyróżnić największego gekona z Nowej Kaledonii, jest to Gekon centkowany, który może mieć nawet do 50cm długości, a jego masa wówczas wynosi około 800g. Natomiast najmniejszy jet gekon krągłopalcowy ( sama nazwa brzmi dość krótko jeśli wyobrazimy sobie w głowie dosłowne jej znaczenie). Mam on do 3,5cm długości, ale co jest dość śmieszne, osiąga 2g masy, przecież to tak malutko, że nie da się opisać. Gekony takie możemy spotkać najczęściej w nocy w strefach zwrotnikowych i podzwrotnikowych.

Kolejnym dość imponującym gekonem, jest gekon lamparci. Obejmuje on około 15 rodzajów z około 98 gatunkami. Możemy je spotkać tylko w Nowej Kaledonii, Nowej Zelandii i Australii. Raczej nalezą one do jajorodnych, jednak występują też takie, które są żyworodne, jednak śmiało możemy stwierdzić, że to tylko te nowozelandzkie. Rozwój zarodka w ciele samicy może  trwać nawet do roku. Natomiast te które są owadożerne posiłkują się nektarem i pyłem kwiatowym, natomiast te które należą do dużych zamieszkujących Nową Kaledonię ? polują na drobne ssaki, jak i na jaszczurki, nawet czasem na pisklęta ptaków.

2 Responses “Gekon”