Bazyliszek hełmiasty

(Basiliscus basiliscus)

Bazyliszki tej odmiany uważane są za jaszczurki o smukłym tułowiu. Posiadają długi ogon i niezwykłą umiejętności biegania po wodzie. Dzięki swojemu wyglądowi i ciekawym trybie życia bazyliszki są dobrymi kandydatami do trzymania w terrarium.

Opis wyglądu

Delikatna budowa. Duża głowa, doskonale wyrzeźbione kończyny zakończone palcami o długich wymiarach. Bardzo długi ogon stanowiący 2/3 całej długości ciała. Samce dodatkowo posiadają fałd skórny znajdujący się na głowie oraz maja grzebień umieszczony od grzbietu do ogona. Osobniki młode oraz samice nie są wyposażone w grzebień, natomiast fałd skórny jest stosunkowo mniejszy. Jeśli chodzi o ubarwienie to warto wiedzieć że przeważają odcienie barwy brązowej oraz ciemnozielonej. Na grzebiecie możemy spotkać pręgi oraz liczne plamki koloru czarnego. Umaszczenie brzucha jest jaśniejsze, bardziej zielone.

Występowanie

Bazyliszki zwyczajne, inaczej hełmiaste możemy spotkać na terenach Ameryki Środkowej oraz Południowej, najczęstszymi zakątkami będą: Kostaryka, Panama, Kolumbia, Wenezuela oraz Nikaraguia.

Tryb życia

Zarośnięte brzegi różnych typów wód oraz tereny jezior i rzek o spokojnym korycie. Bazyliszki są aktywne w dzień i uwielbiają spędzać czas na obserwacji swojego środowiska, zatem możemy je spotkać na powalonym pniu bądź konarze w zasięgu obszarów wodnych. Z racji ze jest to jaszczurka nadrzewna swoje cale życie spędza na drzewach. Powalone pnie służą jako kryjówka młodszym osobnikom. Każda z samic przywłaszcza sobie swój kawałek ziemi i otoczenia, gdzie będzie mogła swobodnie złożyć jaja i znaleźć pożywienie dla siebie i potomstwa.  Chroni ona swojego terenu w walkach z innymi samicami.

Nad jednym źródłem wodnym, lokalnie, możemy spotkać bardzo liczne stada, określa się 400 osobników przypadających na jeden hektar.  Każdy bazyliszek w razie zagrożenia skacze na wodę i co sił ucieka przed drapieżnikiem.

Rozmnażanie

Bazyliszki dojrzewają dość wolno, wiąże się to również z ich dojrzałości płciowa która pojawia się w wieku 1,5- 2lat. Jaja składowane są przez każdą samice jak najbliżej rzeki. Wykopane norki wygrzebane w dość wilgotnej ziemi służą jako inkubatory, które następnie przyszła mama zakopuje. Jednak nie zawsze jest to bezpieczne, może dojść do zniszczenia jaj.  Okres godów to czas od lutego do lipca. Jaja jednak składane są kilka razy w roku , od 3 do 7 zniesień. Następuje to w odstępach dwu-trzy miesięcznych. Zdarzają się przypadki ze odmienne gatunki bazyliszków krzyżują się.

Pożywienie

Podstawa diety są na pewno przeróżne bezkręgowce oraz drobne rodzaje kręgowców np. płazy, pisklęta kolibrów, młode jaszczurki czy małe ryby. Cześć roślinna jest uzupełnieniem codziennego pożywienia tj. liście, kwiaty, owoce. Są one spożywane przez bazyliszki częściej kiedy osobnik będzie starszy( pokarm roślinny wzrasta wraz z wiekiem).