Bazyliszek

Wstęp

Legendy głoszą, że bazyliszek potrafił swoim jednym spojrzeniem zamienić ludzi w głaz. Jednak bazyliszki w dzisiejszych czasach, nie są mitycznym stworzeniami, ale wspaniałymi gadami hodowanymi w naszych domach.

Bazyliszki, w dzisiejszych czasach nie są już strasznym potworami o przerażającym wyglądzie, nie wzbudzają w ludziach strachu. Bazyliszki są jaszczurkami pochodzącymi z terenów Ameryki Środkowej. Ich wymiary dosięgają 80 centymetrów długości, z czego ponad połowę(czyli2/3) stanowi sam ogon. Ich naturalna zdolnością jest umiejętność chodzenia po wodzie, dlatego też czasem nazywa się je „jaszczurkami Jezusa”.  Jest to możliwe dzięki błonom zarośniętym między palcami.  Bazyliszki określa się jako gady nadrzewne które uwielbiają miejsca w pobliżu wody.  Jaszczurki tego gatunki charakteryzują się również płochliwością, czego skutki możemy zobaczyć podczas hodowli, kiedy nasz bazyliszek nie patrząc na nic uderzy swoim pyszczkiem o szybę terrarium w celu wydostania się. Możemy zatem wywnioskować że nasze pupilki na są maskotkami, którymi możemy się bawić bądź przytulać, ze względu na ich strachliwość.
Najbardziej znanymi odmianami, dostępnymi w sprzedaży są Bazyliszek płatkogłowowy (Basiliscus pluriformis), Bazyliszek zwyczajny(Basiliscus basiliscus) oraz Bazyliszek pasiasty (Basiliscus vittatus).
Dodatkową charakterystyczną cechą budowy ciała tych gadów jest znajdujący swe miejsce na ogonie i grzebiecie tzw. grzebień. Tworzy on narośl w kształcie hełmu na obszarze głowy. Jest to znacznie lepiej widoczne u osobników płci żeńskiej. Nasze bazyliszki wyróżniają się również dostrzegalnym podgardlem. Potomstwo(młode bazyliszki) nie posiada jeszcze tak uwydatnionych cech, zatem dopiero w okresie dojrzewania możemy stwierdzić jaka to płeć.

Ubarwienie

Jeśli chodzi o umaszczenie bazyliszków, jest to zależne od odmiany zwierzęcia. Najbardziej okazałe są bazyliszki płatkogłowe. Dorastają prawie 10cm długość, a na swoim ciele posiadają białe cętki, natomiast obszary grzbietu wyposażone są w czarne pasy. Całość ma barwę zieloną.  Bazyliszki pasiaste natomiast, jak już możemy dowiedzieć się z nazwy posiadają pasy na swoim ciele. Są one stosunkowo raz jaśniejsze, raz ciemniejsze. Ogólnie bazyliszki pasiaste mają barwę brązową. Dorastają one do 75 centymetrów swojej długości. Osobniki płci żeńskiej są mniejszych rozmiarów w każdej odmianie gada.

Jako zwierzęta żyjące w terytorium nie lubią żyć w stadzie, wiec trzymanie samców w jednym terrarium nie jest wcale dobrym pomysłem.  Liczne walki między osobnikami płci męskiej mogą powodować zestresowanie u słabszych i zdominowanych bazyliszków, co może zakończyć się również śmiercią w niektórych przypadkach.

Żywność

Bazyliszki uważa się za zwierzęta z rodziny mięsożernych. Pożywiają się owadami,ślimakami , dżdżownicami bądź i karaczanami. U większych osobników można spróbować dietę polegającą na podawaniu osesek myszy.Urozmaicenie diety jest wskazane. Bazyliszki uwielbiają słodkie owoce, które możemy im podawać. Należy jednak uważać, by nie przekarmić łakomczucha, ponieważ gady te z reguły uważane są za żarłoki. Podawanie witamin jest jednym z podstawowych zobowiązań. Możemy je podawać drogą posypywania nimi owadów. W sklepach zoologicznych znajdziemy odpowiednie mieszanki soli mineralnych z mikroelementami oraz witamin. Jeśli nasz zwierzak na to pozwoli możemy podawać owe roztwory droga doustna.

Terrarium

Nasze bazyliszki potrzebują zamontowania w swoim terrarium nie tylko zwykłej żarówki, ale również żarówki typu UVA oraz UVB. Dzieje się tak ponieważ jaszczurki te są podatne na komplikacje związane z synteza witaminy D3. W okresie letnim kiedy temperatura przekracza powyżej 25 stopni Celsjusza, możemy klatkę wraz ze zwierzakiem wystawić na słońce. Wymiary terrarium powinny mieścić się w normie – 150x80x160 cm, a w środku należy zadbać by panowały warunki jak w klimacie tropikalnym z którego pochodzą bazyliszki. Stały dostęp do wody, która musi być nagrzewana do temperatury 30 stopnie Celsjusza oraz filtrowana bądź często wymieniana. Baseny te służą gadom jako toaleta, ponieważ z natury te nie są czyścioszkami i swoje potrzeby załatwiają nawet w wodzie. Co może skutkować, że zanieczyszczona woda może wpłynąć na problemy zdrowotne zwierzaka. Jedną z chorób bazyliszków jest gnilca pyska.  Warunkami optymalnymi mającymi panować w terrarium są na pewno: temperatura wynosząca 25-30 stopni Celsjusza, natomiast pod żarówka ponad 40 stopnie Celsjusza, wilgotność powietrza powinna wynosić 70-80%, a w swoim terrarium bazyliszek powinien czuć się jak w domu z którego przybył do nas tj. jak w środowisku naturalnym. Możemy urozmaicić klakę gałęziami z liśćmi które będą  na tyle duże że gad będzie mógł spokojnie się za nimi schować.

Rozmnażanie

Dojrzałość płciowa jeśli chodzi o nasze bazyliszki osiągana jest w wieku 20-24 miesiąca. W zależności od odmiany osobniki płci żeńskiej składują na podłożu(wykonanym z torfu) 5-15 jajek.  Istotne jest by zabrać je i umieścić w cieplutkim inkubatorze. Przyjście na świat młodych trwa 55 dni jeśli temperatura panująca w inkubatorze osiąga 30 stopni Celsjusza. Jeśli natomiast jest nieco niższa to okres wyklucia może się przedłużyć do 150 dni. Po upływie 5 miesięcy należy rozdzielić młode (w szczególności samce) ponieważ już w tym wieku zaczynają się walki o przetrwanie i terytorium.
Bazyliszki są wspaniałymi zwierzątkami, nie tylko jeśli patrzyć na wygląd, ale i ogólnie mówiąc mają niezwykłe zwyczaje. Godne polecenia zwierzaki chociaż mają duże wymogi w hodowli są niezwykłymi zwierzętami w obserwacji ich życia. Mimo, ze nie dadzą się przytulic hodowcy, możemy nawiązać z nimi kontakt przez szybę oraz jeśli lubi terrarystykę są dla nas odpowiednimi kandydatami.

Ciekawostka

Specyficzne budowa palców i śródstopia pozwala na utworzenie poduszki powietrznej pozwalającej biegać swobodnie po powierzchni wodnej. Wyprostowany bazyliszek stawia aż 20 kroków w czasie trwania jednej sekundy. Potrafi zatem przebiec nawet kilkaset metrów po wodzie z prędkością nie przekraczająca 12km/h. Zatem opisana powyżej umiejętności stanowi dla wróg jaszczurki nie lada wyzwanie.