Agama czerwonogłowa

(Agama agama)

Wstęp

 Samce tego gatunku cechują się przepięknym i nieco kontrastowym ubarwieniem, co powoduje wielkie zainteresowanie u hobbystów. Jednakże jeśli chcemy się zaopatrzyć w ową Agamę należy się dobrze zastanowić, bo nie każdy może  zapewnić im dogodne warunki życia, a dodatkowo utrzymanie takiego gada nie jest wcale takie tanie jakby się wydawało.

Wygląd

Agama ma smukła budowę, a jej wielkość określa się jako średnią. Co jest zadziwiającym faktem tylne kończyny i ogon stanowią aż 2/3 długości całego tułowia jaszczurki. Wiek i płeć jaszczurki mają znaczenie w jej ubarwieniu. Po pierwsze należy wiedzieć, że samice są mniejsze od samców. Natomiast samce w młodym wieku mają identyczne ubarwienie jak i samice przez całe swoje życie. Młode samce są szare albo szarobrązowe, a dodatkowo posiadają drobne plamki. Dojrzałe samce mają barwy seledynowe, granatowo-niebieskie lub turkusowe, ich kolor głowy i karku odpowiada nazwie zwierzęcia – Agama czerwonogłowa, jednakże czasem ta barwa podchodzi pod pomarańczową.

Występowanie

Agama czerwonogłowa zamieszkuje tereny całej Afryki, co powoduje, że zwierzęta żyjące w różnych zakamarkach Afryki dostosowują się do tamtejszych środowisk. Z tego właśnie powodu  możemy więc wyróżnić co najmniej 10 podgatunków tego gada. Różnią się one miejscem zamieszkania, wyglądem (wielkością, ubarwieniem), trybem życia czy nawet rodzajem pożywienia.

Środowisko i tryb życia

Ze względu na to, że gady te żyją w różnych środowiskach możemy wyróżnić kilka z nich. Na pewno są to tereny wysuszone i kamieniste pokryte roślinnością krzaczastą. Charakterystyczne półpustynie , skaliste tereny lub obszary o bogatej roślinności również są uważane za tereny zamieszkane przez Agamę. Ze względu na dużą potrzebę konsumpcji pokarmu gady te żyją bardzo blisko skupisk ludzkich, wprost na murkach ogrodzenia ich domów jak i w samych ogrodach, a także możemy je spotkać na drogach czy nasypach kolejowych.

Jaszczurki możemy również ujrzeć niedaleko usypisk skalnych albo na terenach o dużej wilgotności (nadmorskich). Wygrzewanie się na słońcu jest jego ulubionym zajęciem, lecz kiedy następuje samo południe przemieszcza się w kierunku schronienia przed promieniami słonecznymi i by uniknąć przegrzania idzie do cienia. Osobniki odmiany terytorialnej zamieszkują w grupach składających się z kilku samic i jednego samce, który ochrania i strzeże swoje samice przed konkurencją oraz dzielnie broni terytorium, którego zasięg można oszacować do kilkuset metrów kwadratowych.

                                                                                                                                          Rozmnażanie

Czas godów określa się na okres sierpnia aż do października. Gdy miną już 3 miesiące od kopulacji mama składuje swoje jaja w wykopanej jamce( jamka wykopana jest w wilgotnym podłożu. Na inkubacje i wyleganie nie mają wpływu ani warunki zewnętrzne ani środowisko, zatem do wyklucia dochodzi po 2-4 miesiącach (najczęściej grudzień – luty).

Pokarm

Agama żywi się przeróżnymi owadami, jej polowania dotyczą odpowiednio dużych bezkręgowców. Kiedy nie ma możliwości na udane polowanie, swoją dietę uzupełnia za pomocą drobnych kręgowców np. oseski gryzoni.

Warto  wiedzieć!

Ubarwienie samców, które wyróżnia się pięknymi barwami robi furorę wśród terrarystyki. Jednakże w dalszym ciągu większa liczna tych jaszczurek, która jest sprzedawana znajduje swoje pochodzenie odłowach w środowisku naturalnym. Powinniśmy wiedzieć, że jeśli zdecydujemy się na zakup tego typu jaszczurki to terrarium musi być stosunkowo duże, a dodatkowo konieczna jest większa liczba tych zwierząt by wyhodować zdrowe stado. Możemy zaobserwować bardzo interesujące zachowania społeczne wśród naszej hodowli jeśli tylko umożliwimy im komfortowe warunki zamieszkania.

2 Responses “Agama czerwonogłowa”