Agama brodata

 (Pogona vitticeps)

W dzisiejszych czasach jest uważana ze jedną z najbardziej cieszących się powodzeniem  w hodowli amatorskiej. Posiada niesamowity wygląd oraz jej atutem jest szybka oswajalność, co powoduje, że staje się dobrą zabawką dla terrarystów.

Wygląd

Jaszczurka osiągająca długość ok. 60cm o nieco średniej wielkości ciała, jej ogon stanowi, aż połowę tułowia. Agama cechuje się szorstkimi łuskami rozsypanymi po całym ciele, które w dziwny sposób na bokach i grzebiecie tworzą kolce. W stanie podniecenia  jaszczurka nadyma podgardło, powoduje to, że kolce sterczą, a cały proces przybiera kształt brody- stąd też nazwa własna ? Agama brodata?. Gad ma nieco trójkątna głowę, natomiast jego ciało jest krępe. Walcowaty ogon, dobrze wyrzeźbione kończyny i pazury w palcach nadają mu pewnego wdzięku. Jeśli chodzi o barwy jaszczurki na pewno należy zauważyć jej jaśniejszy spód ?zwykle kremowy, ciemniejsze znaczenia na ogonie i grzbiecie oraz ogólny kolor ciała- żółtoszary bądź szarobrązowy.W czasie niebezpieczeństwa nasz podopieczny nadyma swoje podgardle, a dodatkowo by zwiększyć swój rozmiar ciała unosi się na łapach i otwiera szeroko swój pysk.

Występowanie

Gatunek ten żyje na terenach Australii. Obszary zajmowane przez nie sięgają aż południowo-wschodnich terenów Terytorium Północnego. Jaszczurka zamieszkuje środowisko  środkowego Queensland?u.

Środowisko i tryb życia

Agama żyje na suchych terenach w szczególności na stepach. Półpustynie a także okolice pustyń są również bardzo dobrym siedliskiem dla tego rodzaju gada. Możemy spotkać ją zwykle pośród charakterystycznych niskich a zarazem nieco krzaczastych roślin. Obszary skalne oraz busz nie są jej obecne. Jaszczurki tego typu są aktywne w dzień, lubią wylegiwać się na słońcu, natomiast w wyniku długotrwałego „opalania się” kiedy ich ciało ulega  oparzeni uciekają do cienia. Pożywiają się owadami, więc najwięcej można ich spotkać przy gospodarstwach domowych , a jak już można się domyślić ich kryjówkami stają się ogródki przydomowe, gdzie mogą łatwo uciec od drapieżników.

Rozmnażanie

Wstępny czas rozpoczęcia godów określa się jako początek jesiennego miesiąca ? października.  Samica składuje od 10 do 26 jaj, a inkubacja trwa do 3 miesięcy, jednak wszystko zależy od temperatury powietrza. Po wykluciu młode osiągają długość ciała równą 9 cm.

Pokarm

Jaszczurki żywią się przeróżnymi bezkręgowcami stosunkowo mniejszymi od nich. Ich pokarm stanowią wszelkie gatunki pajęczaków bądź owadów, dodatkowo urozmaicają swoją dietę o młode gryzonie lub mięczaki. Żywność pochodząca od zwierząt powinna stanowić aż 70% dziennego jedzenia. Uzupełnienia typu roślinnego nie zawierają żadnego z potrzebnych do życia składników pokarmowych, jednakże mogą być dodatkiem. Wliczamy w nie zielone części roślin , opadłe liście, a nawet pędy.

Terrarium

 Wiemy już, że agamy są bardzo aktywne w dzień, lubią biegać i wspinać się, więc należałoby pozwolić im na trochę swobodny i kupić nieco większe terrarium niż pokazują normy (dł.120/szer.80/wys.80 cm). Jeśli natomiast zdecydujemy się na troszkę więcej osobników terrarium również musi być  stosunkowo większe. Jaszczurki potrzebują światła, więc należy oświetlać terrarium (możemy to robić zwykłymi żarówkami).Temperatura w ?mieszkaniu? naszego pupilka nie powinna przekraczać 30°C. Agamy potrzebują dużo wody, więc musimy pamięta by w terrarium zawsze stała miska z czystą wodą. Odpowiednie konary, gałązki, ścianki, które jednocześnie stanowią dekoracje, a z drugiej urozmaicają dzień agamy.

 Warto wiedzieć!

Agama brodata ? tym określeniem w języku polskim specjaliści określają kilka gatunków o charakterystycznie podobnym kształcie, ubarwieniu, a także wymaganiach zewnętrznych jak i warunkach pielęgnacyjnych.

Podsumowując jest to bardzo popularny gatunek jaszczurek w terrarystyce, ponieważ z wielka łatwością można go oswoić. Hodowcy opisywanego zwierzęcia po przez kilkukrotne mutacje, bądź dzięki wykorzystaniu selekcji skojarzeniowej uzyskali różnorodne odmiany o zupełnie innych ubarwieniach.