Gady i Płazy

Witam w dziale o gadach i płazach.

W tym dziale znajdziesz wiele informacji na temat płazów i gadów. Gatunki, warunki hodowli, żywienie, i wiele innych tematów.

Jak wiele z nas wie płazy stanowią formę pośrednią pomiędzy kręgowcami morskimi i lądowymi. Są to pierwsze kręgowce, które przystosowały się do życia na lądzie. Zwierzęta należące do tej grupy odznaczają się wielką różnorodnością postaci.

Jeżeli weźmie się pod uwagę ogólny wygląd form wymarłych, można wykazać, że zasadniczy kształt ciała zwierząt zaliczanych do tej gromady wywodzi się od kształtu ciała płazów ogoniastych. Płazy beznogie oraz płazy bezogonowe (Anura) pochodzą od tej właśnie grupy zwierząt.

Podobnie jak każdą dużą jednostkę taksonomiczną zwierząt, również płazów nie sposób scharakteryzować za pomocą prostego opisu, który odnosiłby się do wszystkich przedstawicieli tej gromady.Eastern Box Turtles 1

Płazy są pierwszymi kręgowcami, u których wykształciły się parzyste kończyny zdolne do ruchu na twardym podłożu, pierwszymi zwierzętami, u których występują kostki słuchowe oraz ucho środkowe, pierwszymi, które w toku ewolucji wytworzyły narząd czuciowy zwany ?narządem Jacobsona? mieszczący się w jamie gębowej na podniebieniu. W grupie tej też po raz pierwszy spotykamy powieki ochraniające oczy, a także gruczoły i przewody łzowe. Powieki? Właśnie.. nawet nie wiedziałam, że tak mało zwierząt je ma, a co lepsze to płazy je posiadają..

Można jednak wyróżnić podstawowe cechy wspólne dla wszystkich należących do niej gatunków. Ich brak lub modyfikacja zdarzają się wyjątkowo rzadko.

Możemy wyróżnić takie płazy ? Kumaki, płazy beznogie, płazy bezogonowe, płazy ogoniaste, ropuchowate, rzekotkowate, traszki; ambystoma długopalca, ambystoma krecia, meksykańska itd.. kumak dalekowschodni, górski itd.. ropucha aga, szara itd.. traszka chińska, górska itd..

Reszta tych płazów i gadów na pewno niedługo tutaj się pojawi. Poszukaj więcej w naszych działach.

8 Responses “Gady i Płazy”

 • Wiktoria olszewska:

  Słodx
  Słit

 • Klaudia i Nina:

  gady i płazy są ochydne nie podobają mi się.Może zależy które ale one mają małe duby

 • Emilka:

  Dzień dobry.Gady i płazy to zazwyczaj żółwie,jaszczórki i węże.Węże najczęściej maja 22cm.Chociaż mogę
  się mylić.Jaszczórki jedzą trawę,rośliny i marchewki.Dokładnie nie wiem.Ja mam w domu psa.Mój kolega
  zna się na żółwiach.Dobrze to wszystko.Jakie macie zwierzaki?Dziękuję za odpowiedzi.

  • Elka:

   Ja mam kotka.Hej,Emilko!

  • Mlok:

   Emilko sprostuje tylko to co mnie „rozwaliło”o ile żółwie są i mięso i roślino żerne(zależy jakie-w uproszczeniu),węże są mięsożerne a długość zależy od gatunku. Co co pożywienia Jaszczurek to pudło są 2 gat roślinożerne (mówię o dostępności na naszym rynku) więc to znikomy procent wszystkich zwykle żywią się owadami różnego rodzaju,czasem większa zdobyczom zależnie od gatunku,małymi myszami a nawet średnimi zwierzętami np.kury-ale to np.warany z komodo których nie ma u nas (nie widziałem ich nawet w zoo)Zapewne widziałaś Legwana zielonego i opierałaś się jedynie na tym.

 • ja:

  to jest żów bo ja mam żówia i on ma naimie Kazik

 • ja:

  to jest żów bo ja mam żówia i on ma nainie kazik

 • Kacper Sowa:

  super strona naprawdę i fajne zwierzaki