Raki akwariowe

Z dnia na dzień to, co kiedyś było nie do pomyślenia, staje się normalnością. Jeszcze kilka lat wstecz większość ludzi nawet nie wpadłaby na pomysł kupna raka w charakterze zwierzątka domowego, dziś jest to normalność ? a nawet moda. Raki to przepiękne i bardzo niezwykłe zwierzęta. Należą one do rodziny skorupiaków. Trzeba przyznać, iż są bardzo fascynujące. Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, iż zwierzęta te można hodować w akwarium słodkowodnym. Jesteśmy w stanie wyróżnić minimum sto pięćdziesiąt gatunków, które są przystosowane do wody słodkiej. Ich kolory są bardzo zróżnicowane. Zdarzają się jasne, białe, półprzeźroczyste, żółte, brązowe, niebieskie, a także bardzo ciemne, bądź też mieszane.

Jednak zdobycie tego pięknego zwierzęcia może okazać się dla nas nie lada wyzwaniem. Pomimo tego, iż najprostszym sposobem nabycia raka wydaje się nam pójście do sklepu zoologicznego i zamówienie go, nie jest to wcale takie łatwe. Bardzo często transakcja taka jest niemożliwa. Dzieje się tak głównie dlatego, iż sklepy nie są wystarczająco dobrze zaopatrzone, lub po prostu nie mają dostępu do tego typu gatunków zwierząt. Niestety dotyczy to zdecydowanej większości sklepów zoologicznych.

Jak więc go zdobyć? Na pewno dobrym pomysłem nie jest zabranie raka, którego spotkamy np. w jakiejś rzece. Wszystkie raki spotykane w takich miejscach są zwierzętami dziko żyjącymi. Oznacza to, iż są one całkowicie przyzwyczajone do wolności. Odtworzenie takich warunków życia w akwarium będzie dla nas bardzo trudne, a w zasadzie nawet niewykonalne. Poza tym jest to bardzo niepewne źródło, gdyż rak wcześniej żyjący na wolności może przynieść do naszego akwarium wiele chorób, bakterii czy wirusów. W ten sposób możemy zagrozić życiu innych zwierząt, które hodujemy w akwarium. Zresztą raki, które możemy spotkać w Polsce bardzo często nie są gatunkami charakteryzującymi się niezwykłymi barwami. Niestety trzeba przyznać, iż mamy jedynie ograniczoną ilość gatunków na stałe występujących w naszym kraju.

Zdecydowanie najlepszymi oraz najlepiej zaopatrzonymi miejscami, w których możemy nabyć takie stworzenie są giełdy zoologiczne oraz coraz częściej aukcje internetowe. Często możemy natknąć się na bardzo ciekawy gatunek wystawiony do sprzedaży w stosunkowo niskiej cenie.

Jeżeli zdecydujemy się na kupno raka musimy pamiętać by spełnić kilka podstawowych wymogów, dzięki którym stworzenia te w naszym zbiorniku będą czuły się jak we własnym domu. Najważniejszym i najbardziej koniecznym do spełnienia warunkiem jest wielkość zbiornika. Musimy mieć na uwadze, iż raki to zwierzęta bardzo terytorialne. Pojedynczy rak będzie czuł się dobrze w akwarium przynajmniej czterdziestolitrowym. Jeżeli jednak chcemy mieć więcej osobników zdecydowanie musimy zaopatrzyć się w dużo większy zbiornik.

Drugim aspektem, który należy przemyśleć jest wystrój naszego akwarium. Zapewne wielu z Was słyszało stwierdzenie, iż raki to mali budowniczy w swoich mieszkaniach. Otóż jest to sama prawda. Zdarzają się sytuacje, w których wygląd naszego zbiornika zmienia się całkowicie w ciągu kilkunastu godzin. Oczywiście wszystko za sprawą raków, które same przemeblowują swoje mieszkanie tak, by to im odpowiadało. Często zdarza im się kopać kryjówki czy jaskinie, a nawet wykopywać rośliny z podłoża. Jeżeli zdecydujemy się na umieszczenie w zbiorniku ozdób sztucznych pamiętajmy, że szybko mogą one zmienić swoje miejsce. Jako podłoże akwarium najlepiej sprawdza się żwir i piasek. Oprócz tego w zbiorniku powinna znajdować się duża ilość schronień oraz różnego typu kryjówek. Raki w czasie dnia często odczuwają potrzebę schowania się, wtedy takie schronienia okazują się dla niego bardzo komfortowe. Zwierzęta te chowają się również w czasie zrzucania pancerzyka, głównie z racji tego iż wtedy stają się one zupełnie bezbronne w stosunku do innych raków oraz większych ryb. W charakterze ozdób w naszym zbiorniku najlepiej sprawdzą się jaskinie i groty, które będą zbudowane z większych kamieni. Jednak dla bezpieczeństwa dobrze jest kamienie te skleić silikonem akwarystycznym. Jeżeli nam to nie wystarcza możemy zdecydować się także na rurki, gliniane naczynia czy różne inne ciekawe przedmioty spotykane w sklepach akwarystycznych.

Warto pamiętać, że raki zdecydowanie nie nadają się do akwariów z dużą ilością bujnej roślinności. Głównie z racji tego, iż roślinność ta posłuży im jedynie za smaczny obiad, który w niedługim czasie całkowicie zniknie z akwarium. Nasz zbiornik musi być przykryty. Jest to konieczność, ponieważ raki wykazują tendencję do wychodzenie ze zbiornika, a jest to dla nich bardzo szkodliwe.

W trakcie wyposażania akwarium pomyślmy także o dobrym filtrze. Woda w zbiorniku powinna być podmienia cotygodniowo. Jest to rzecz konieczna, o której nie możemy zapomnieć. Wymianie powinna podlegać większa ilość wody niż przy hodowli ryb ? mniej więcej około trzydziestu procent. Do wlewanej wody musimy dolać specjalny preparat uzdatniający. Dzięki temu pozbędziemy się chloru. Oprócz tego dobrze jest dodawać do wody wapnia, gdyż jest on bardzo istotnym składnikiem rakowych pancerzy.

Jeżeli mamy hodowlę musimy zapamiętać każdy szczegół, dzięki któremu naszym zwierzętom będzie żyło się lepiej. I tak bardzo ważnym elementem przy hodowli raków jest napowietrzanie. Woda powinna być jak najbardziej napowietrzona. Jeżeli zawartość tlenu będzie zbyt niska raki zaczną wychodzić ze zbiornika po to, by chwytać tlen. Może okazać się to dla nich bardzo niezdrowe.

Zdecydowana większość raków to zwierzęta zimnolubne. Dzięki temu nie powinniśmy mieć problemów z utrzymaniem odpowiedniej temperatury w naszym zbiorniku. Jeżeli jednak zdecydujemy się na raka pochodzącego z kraju tropikalnego musimy pamiętać o kupnie grzałki, gdyż w tym przypadku okazuje się ona być niezbędną do utrzymania odpowiedniej temperatury w akwarium.

Raki to zwierzęta jedzące w zasadzie wszystko. Pomimo tego, iż w ich diecie białko nie jest składnikiem koniecznym, chętnie zjadają one krewetki i ryby. Zwierzęta te uwielbiają rośliny. To ulubiony składnik ich pożywienia. Dlatego często rzeczą niemożliwą jest trzymanie w jednym zbiorniku żywych roślin oraz raków. Ich dieta powinna być stale urozmaicana różnymi warzywami. Najchętniej jedzą groszek, sałatę, marchewkę oraz cukinię.

Raz na jakiś czas każdy rak zrzuca swój pancerzyk. W tym czasie podrasta i już po kilku dniach na jego ciele pojawia się nowy. Każdorazowo po zmianie pancerza rak staje się coraz większy. Takie zrzucanie trwa kilka dni. W czasie tym nasze zwierzę jest całkowicie bezbronne, przez co robi wszystko by schować się przed innymi stworzeniami. W tym okresie ważne jest podawanie mu jak największej ilości wapnia. Porzuconego pancerza nie powinniśmy od razu pozbywać się z akwarium. Zazwyczaj raki zjadają swoje stare pancerze w ciągu kilku dni. Dzięki temu dostarczają odpowiednie pierwiastki do zbudowania i wzmocnienia nowej ochrony.

Raki nie powinny być trzymane wraz z rybami. Z racji tego, iż są to stworzenia wszystkożerne, nie wszystkie należą do pokojowo nastawionych do ryb. Jeżeli rak jest bardzo głodny jest w stanie upolować nawet największą rybę w naszym zbiorniku. Zazwyczaj jednak dobrym pokarmem dla tych skorupiaków są te mniejsze gatunki ryb.

Jeżeli nasz rak całymi dniami ukrywa się w jaskiniach lub grotach, nie martwmy się. Skorupiaki te należą do zwierząt bardziej aktywnych wieczorami oraz w nocy. Właśnie dlatego często w dzień są zupełnie nieaktywne, natomiast nocą słychać jak wiercą się w całym zbiorniku, przebudowują akwarium, czy nawet polują na ryby.

Ceny raków są naprawdę bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od gatunku, na który się zdecydujemy. Na przykład raki marmurkowe możemy nabyć w Polsce już od kilkunastu złotych za sztukę. Jeśli chcemy nabyć odmianę rzadszą, posiadającą bardzo ciekawe barwy, zapłacimy za nią więcej, bo około kilkadziesiąt złotych. Okazy niespotykane, sprowadzane z zagranicy, mogą nas kosztować nawet kilkaset złotych.

Początkującym akwarystom często poleca się raki Cambarellus patzcuarense. Są one dosyć łatwe w hodowli. Dorastają maksymalnie do czterech centymetrów długości, dzięki czemu nie są zdolne do narobienia wielu szkód. Spotykane są w kilku wariantach kolorystycznych i przede wszystkim są one bardzo łatwo dostępne w naszym kraju. Ten gatunek raka nie wymaga dużego zbiornika, nie niszy roślin, jego karmienie jest proste. Do tego bardzo często rozmnażają się one w akwariach. Cena takiego zwierzęcia wyniesie nas około czterdziestu złotych za sztukę.

Komentarze: “Raki akwariowe”