Gatunki raków

Raki należą do jednych z najbardziej zróżnicowanych pod względem gatunków stworzeń. Możemy wyróżnić wiele gatunków raków, z których wszystkie mają bardzo oryginalne kolory, a także ciekawą budowę. Poniżej postaram się przedstawić zaledwie kilka najbardziej popularnych gatunków raków.

Rak marmurkowy

W akwarystyce słodkowodnej ten gatunek raków jest spotykany zdecydowanie najczęściej. Zawdzięcza on to swojej niebywałej popularności. Jego ciało jest barwy brązowej. Pokryte jest ono dużą ilością plamek oraz kropek, które w połączeniu z barwą ciała, kolorystycznie przypominają marmur. Stąd właśnie nazwa gatunku. Jednak gatunek ten posiada również odmiany odbiegające kolorystyką od wyżej wymienionego schematu. Możemy natknąć się także na raki marmurkowe w kolorach: białym, niebieskim bądź czerwonym. Jednak wszystkie, bez wyjątku, posiadają jaśniejsze plamki na całym swoim pancerzu. Bardziej barwne odmiany występują naprawdę rzadko i ciężko się na nie natknąć. W tym gatunku mamy do czynienia jedynie z samicami. Dzieje się tak dlatego, że raki te rozmnażają się partenogenetycznie. Są one stosunkowo nieduże ? rzadko udaje się im osiągnąć dziesięć centymetrów. Właśnie dzięki temu akwarium przeznaczone do hodowli tego gatunku raków nie musi być tak duże, jak to przeznaczone do hodowli profesjonalnej. W zupełności wystarczy nam zbiornik posiadający około kilkunastu litrów pojemności. Raki te nie powinny być trzymane z innymi zwierzętami, takimi jak: rybki, krewetki czy ślimaki, gdyż przejawiają one agresję w stosunku do swoich współlokatorów. Podobnie dzieje się z roślinami, zostają one szybko zjedzone. Temperatura w akwarium zależy w zasadzie tylko od nas. Ważnym jest jedynie by mieściła się ona w przedziale od czterech do trzydziestu stopni Celsjusza.

Rak szlachetny (inaczej rak rzeczny)

Gatunek ten należy do stosunkowo dużych, a na pewno większych od swojego poprzednika ? raka marmurkowego. Raki szlachetne osiągają długość ponad dwudziestu centymetrów. Pochodzą one z Europy, dzięki czemu często możemy natknąć się na nie w polskich, czystych wodach. Ten gatunek posiada duże oraz masywne szczypce, którą służą mu w trakcie polowania na pożywienie. Kolor pancerza waha się w odcieniach od niebieskawego do nieregularnie brązowo szarego. Jest to jeden z najdłużej żyjących raków. Rak szlachetny odżywia się w dużej mierze roślinnością wodną, rzadziej małymi zwierzętami bądź larwami. Aktywny jest on głównie w godzinach nocnych, jednak dzieje się tak z większością raków. Raki te rozmnażają się jesienią. Jajami, a także młodymi rakami, aż do zrzucenia pierwszego pancerza, opiekuje się samica. Z racji tego, iż ostatnimi czasy liczebność raków szlachetnych uległa zmniejszeniu, w Polce znajdują się one w Czerwonej Księdze Gatunków Ginących.

Rak błotny

Raka błotnego również możemy spotkać w wodach Polskich. Ten gatunek raków jest bardzo podobny do swojego poprzednika (raka szlachetnego), jednak posiada on większe oraz węższe szczypce. Teoretycznie raki te dorastają do około dwudziestu centymetrów, jednak bardzo często zdarzają się osobniki dużo większe. Żywią się one pokarmem zbliżonym do pokarmu raków szlachetnych. Żyją one zarówno w wodach czystych, jak i w tych mniej czystych i zamulonych. Samce tej odmiany są zdecydowanie większe aniżeli samice. Rozmnażanie przebiega w taki sam sposób jak u raków szlachetnych. Ten gatunek również należy do zagrożonych gatunków w Polsce i został oficjalnie wpisany do PCKZ.

Rak florydzki

Rak florydzki należy do najbardziej popularnych oraz ciekawych gatunków raków w hodowli akwariowej. Jego ciało osiąga długość nawet do kilkunastu centymetrów. Barwa jego ciała jest brązowa lub niebieska. W zbiornikach domowych częściej możemy spotkać raki florydzkie barwy niebieskiej. Rak ten jest o tyle wyjątkowy, iż może on współżyć z rybami. Oprócz tego nie uszkadza on dużych i silnych roślin. Żywi się on głównie małymi i obumierającymi roślinami. Jeżeli chcemy zapewnić mu dobre warunki życia, temperatura wody powinna wynosić ponad dwadzieścia stopni Celsjusza. Tak samo jak większość raków, gatunek ten lubi zbiorniki posiadające dużą powierzchnię dna oraz ogromną ilość różnych kryjówek, jaskini oraz grot. Jest on polecany dla wszystkich początkujących hodowców, gdyż jest on bardzo łatwy w utrzymaniu, jednocześnie posiadając bogate walory estetyczne.

Rak niebieski (Yabby)

Jak sama nazwa wskazuje rak ten występuje w hodowli w silnie niebieskich kolorach. W naturze możemy natknąć również na odmiany szaro-niebieskie bądź całkowicie szare. Raki te, ze względna swoje wspaniałe walory estetyczne, niezwykle pięknie wyglądają w akwariach. Dorastają one do kilkunastu centymetrów długości. Żywią się one w dużej mierze martwą materią organiczną. Jeżeli nie są przegłodzone, na pewno nie będą atakować rybek. Jeżeli zdecydujemy się na hodowle kilku sztuk w jednym akwarium, musimy pamiętać o zapewnieniu im dużej ilości kryjówek, ponieważ w czasie zrzucania pancerza mogą one zostać zjedzone przez inne osobniki tego gatunku.

Rak morelowy

Rak morelowy to gatunek raka osiągający około dziesięciu centymetrów długości. Jego barwa jest bardzo oryginalna, gdyż jak sama nazwa wskazuje jest ona morelowa. Jest to piękna ozdoba akwarium. Raków tych nie powinniśmy trzymać w grupach, gdyż będą one przejawiać agresję w stosunku do siebie. Powinien on być karmiony pokarmem przeznaczonym dla raków, krewetek, bądź też po prostu warzywami. Często zjada on bardzo słabe i obumierające części roślin akwariowych.

Raczek z Patzcuaro

Jego nazwa wzięła się stąd, iż jest to jeden z mniejszych raków. Osiąga on zaledwie około czterech do pięciu centymetrów. Jednak pomimo tego, jego piękna pomarańczowa barwa zdecydowanie zachęca do posiadania go we własnej hodowli. Gatunek ten, z racji swojej wielkości, może być trzymany nawet w małych zbiornikach. W akwariach o pojemności około stu litrów możemy trzymać nawet kilkanaście sztuk, niejednokrotnie także udaje się go rozmnożyć. Rak ten nie atakuje ryb oraz nie niszczy roślin akwariowych. Musimy pamiętać, iż parametry wody powinny być zbliżone do tych z jeziora, w którym żyje ta odmiana raków. Temperatura powinna wahać się w granicach od piętnastu do dwudziestu pięciu stopni Celsjusza. PH wody to około dziewięć ? nie może być ono ani obojętne, ani kwasowe. Twardość wody powinna wynosić około czternaście do szesnastu dkH. Raki te karmimy pokarmem roślinnym, larwami komarów, oraz niedużych rozmiarów martwymi ślimakami. Jest to gatunek, którego rozmnażanie należy do stosunkowo prostych. Z reguły już czteromiesięczne osobniki są gotowe do rozrodu. Samica składa około pięćdziesięciu sztuk jaj, przeważnie nocą. Jednak wszystko zależy od rodzaju podawanego pokarmu oraz od dobrania właściwych parametrów wody. Po kilku tygodniach jesteśmy już w stanie zaobserwować drobne młode osobniki. Wtedy powinniśmy chronić je przed zjedzeniem przez innych mieszkańców zbiornika.

Rak luizjański

Jest to rak osiągający kilkanaście centymetrów. W naturalnym środowisku występuje on w barwie brązowej, jednak w hodowli możemy spotkać wiele barwnych odmian. Zdecydowanie najbardziej unikalne są:

  • Biała,
  • Czarna,
  • Niebieska,
  • Fioletowa,
  • Pomarańczowo-czerwona.

Jeżeli zdecydujemy się na tą odmianę raka w zbiorniku, nie musimy spełniać żadnych większych wymogów. Temperatura wody powinna wahać się w granicach od kilku do dwudziestu kilku stopni Celsjusza. PH około obojętnego. Jak większość raków, również raki luizjańskie lubią się chować, stąd powinniśmy zapewnić im różne kryjówki. Dno akwarium powinno mieć dużą powierzchnię. Ten gatunek raków żywi się warzywami, glonami, roślinami, a także innymi mniejszymi zwierzętami. Czynnikiem sprzyjającym hodowli tego gatunku jest urozmaicanie pokarmu.

Rak czerwonoszczypcowy

Jest to jeden z większych gatunków trzymanych w akwariach. Właśnie dlatego potrzebuje ona zbiorników dużych. Jeżeli kilka osobników tego gatunku będzie trzymane razem, w za małym zbiorniku, może to wywołać wiele walk, często na śmierć i życie. W akwarium powinniśmy umieścić dużo kamiennych kryjówek. Woda koniecznie musi być dobrze filtrowana. Rak ten nie nadaje się do akwarium roślinnego, gdyż w jego towarzystwie rośliny nie utrzymają się długo. Atakuje on wszystkie ryby, nawet te większe od siebie. Żywi się on w zasadzie wszystkim. Od roślin i warzyw, po ryby oraz inne zwierzęta akwariowe. Rak ten jest bardzo barwny. Występuje on w odmianach kolorystycznych od zielonego do niebieskiego, które są żółto nakrapiane. Samce od samic odróżniają czerwone kreski umiejscowione na szczypcach. Zdecydowanie gatunek ten nie jest polecany początkującym akwarystom.

Rak mandaryn

Jest to jeden z ładniejszych raków, które są hodowane w akwariach. Pochodzi on z Florydy. Raki te dorastają do około ośmiu centymetrów długości. Jego ciało przyjmuje kolory od żółto-pomarańczowego po pomarańczowy. Najlepsze warunki hodowlane dla tego gatunku to temperatura w granicach od piętnastu do dwudziestu stopni Celsjusza, pH około siedmiu i pół, długość dna zbiornika minimum 0,6 metra, oraz z racji tego iż jego oczy są wrażliwe na światło ?niezbyt mocne oświetlenie. Jest to rak z reguły spokojny. Żywi się on martwą materią, pokarmem roślinnym oraz mniejszymi zwierzętami.