Zwinnik jarzeniec

Zwinnik jarzeniec ? to inaczej Hemigrammus erythrozonus. Ryba ta należy do rodziny Kąsaczowatych, a jej pochodzenie określa się na Gujanę, gdzie zamieszkuje dorzecze rzeki Essequibo. Często możemy napotkać opinię, iż jest to najpiękniejszy z wszystkich zwinników. Jednak by jego piękny wygląd się uwidocznił, konieczne jest zapewnienie mu odpowiednich warunków akwariowych. W przeciwnym wypadku jego piękna miedziana pręga stanie się zupełnie blada i niewidoczna. Zwinnik ten posiada ciało barwy szarozielonej. Jego grzbiet jest nieco smuklejszy, a brzuch ma odcień srebrzysty. Od podstawy płetwy ogonowej do samego oka ciągnie się długi błyszczący czerwony pas. Jego płetwy są przeźroczyste. Natomiast końce płetwy odbytowej, grzbietowej, a także brzusznej mają barwę wyraźnie białą. Samce są widocznie smuklejsze niż samice. Gatunek ten należy do gatunków hodowanych na masową skalę na wielu farmach ryb akwariowych. W związku z tym większość dostępnych ryb pochodzi z hodowli, dzięki temu są one idealnie przystosowane do przeciętnych warunków, które panują w domowym zbiorniku akwariowym. Ryby te bardzo chętnie zamieszkują akwaria towarzyskie. Pływają one wtedy w ławicy wraz z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Zdecydowaną większość czasu zwinniki te spędzają w środkowej warstwie akwarium. Najlepiej prezentują się one w gromadach liczących minimum dziesięć sztuk. Są to ryby bardzo spokojne, przez co często stają się ofiarami ryb bardziej agresywnych. Osiągają one około czterech centymetrów długości.

Ryba ta zjada zdecydowaną większość pokarmów z uwzględnieniem drobnego żywego. W przypadku tego gatunku musimy dbać o urozmaicanie diety. Zwinniki te preferują kilka mniejszych karmień dziennie, aniżeli jedno bardzo obfite. Jeżeli planujemy rozmnożenie tego gatunku ma to szczególnie duże znaczenie.

Zwinnik to gatunek ławicowy, dlatego potrzebuje on wolnej przestrzeni do pływania, a także wielu miejsc porośniętych roślinami. Nie powinniśmy hodować mniej niż cztery osobniki jednocześnie. Najlepszym środowiskiem dla zwinnika okazuje się być miękka, lekko kwaśna woda o temperaturze od dwudziestu dwóch do dwudziestu ośmiu stopni Celsjusza. Jednak toleruje ona niewielkie odstępstwa od wyżej wymienionych parametrów. W akwariach tarliskowych temperatura nie powinna przekraczać dwudziestu ośmiu stopni Celsjusza. Po dodaniu do wody garbników uwydatni się kolor zwinników. Można taki efekt uzyskać dzięki umieszczeniu w akwarium korzenia lub też zastosować wkład torfowy.

Jest to gatunek, który rozrzuca ikrę po akwarium. W czasie tarła powinna być utrzymana stała temperatura. Woda powinna być miękka i kwaśna z dodatkiem garbników. Tarło odbywać się może w ławicy oraz parami. Nie ma to większego znaczenia. Samców, którzy są przeznaczeni do rozrodu, nie powinniśmy przenosić używając do tego siatki. Sam wylęg trwa około jednego dnia, tak więc wszystko dzieje się bardzo szybko. Musimy mieć na uwadze, iż ikra jest wrażliwa na wszelkie zanieczyszczenia chemiczne, grzyby, bakterie oraz pierwotniaki. Narybek powinien być regularnie karmiony małymi porcjami żywych pokarmów. W czasie wychowu narybku bardzo ważną rolę stanowi okresowe i regularne odświeżanie części wody, gdyż narybek jest wrażliwy na nadmiar związków azotowych.

Komentarze: “Zwinnik jarzeniec”

  • Anonim:

    Wszędzie piszą tylko cyt ” Samców, którzy są przeznaczeni do rozrodu, nie powinniśmy przenosić używając do tego siatki” a niby czym przenosić to nikt już nie napisał