Żmijogłów

Żmijogłów (channa) ? to gatunek znany także pod nazwą Wężogłów. Ryba ta należy do rodziny Żmijogłowatych (Channidae). Pochodzą one z Azji oraz Afryki, gdzie zamieszkują liczne wody stojące oraz ruchome. Gatunek ten posiada bardzo długą i widoczną płetwę odbytową, a także grzbietową. Oprócz tego ma spłaszczoną głowę oraz podłużne ciało. Ryba ta została zaopatrzona w dodatkowy narząd wspomagający oddychanie, dzięki któremu jest ona w stanie oddychać powietrzem atmosferycznym. Żmijogłowy to ryby bardzo szybko rosnące, oraz drapieżne. Do rodziny żmijogłowatych, które najczęściej zamieszkują akwaria zaliczamy gatunki takie jak: Channa marulius, Channa striatus (żmijogłów paskowany), channa bleheri, channa gachua var, channa asiatica oraz channa micropeltes. Ryby te są bardzo duże gdyż osiągają ode długość od dwudziestu pięciu centymetrów nawet do stu dwudziestu pięciu centymetrów. Dzięki czemu są one klasyfikowane do jednych z największych ryb akwariowych.

Ich żywienie jest niestety dosyć problematyczne, dlatego hodowlę Żmijogłowów zaleca się akwarystom, którzy posiadają doświadczenie w swojej dziedzinie. Ryby te wymagają bardzo dużych ilości żywej karmy. W szczególności lubią one żywić się dżdżownicami oraz rybami. Czasami udaje się przyzwyczaić je do mięsa małży, mięsa wołowego, a także pokarmów w tabletkach. Nie jadają one żadnych roślin, a ich dieta jest bardzo ciężka w urozmaicaniu.

Ryby te mogą być hodowane w akwariach towarzyskich, jednak dotyczy to tylko i wyłącznie osobników mniejszych, gdyż w przeciwnym razie mogą one zjadać mniejsze ryby. Chcąc zapewnić właściwe warunki hodowlane powinniśmy zadbać o dużą ilość roślin, korzeni, a także o podłoże drobnoziarniste. Odpowiednia temperatura wody powinna wahać się w granicach od dwudziestu dwóch do dwudziestu siedmiu stopni Celsjusza.

Rozmnażanie tego gatunku ryb nie należy do trudnych. Samica zazwyczaj wydala kilka tysięcy oleistych ziaren. Warto zaznaczyć, iż ikra jest bardzo wrażliwa na światło. Po zakończonym tarle samiec zaczyna przepędzać samicę, po czym sam rozpoczyna opiekę nad ikrą. Wylęg następuje po około siedemdziesięciu godzinach, natomiast po kolejnych siedemdziesięciu godzinach młode już zaczynają pływać. W tym momencie powinniśmy oddzielić samca, gdyż często on bierze młode za swój pokarm.