Zbrojnik zebra

Zbrojnik zebra to ryba pochodząca z Ameryki Południowej, gdzie zamieszkuje głównie dorzecze rzeki Xingu. Należy on do zdecydowanie do jednych z najpiękniej ubarwionych gatunków ryb, oraz samej rodziny zbrojników. Jest to ryba bardzo efektowna oraz popularna wśród zarówno początkujących jak i zaawansowanych akwarystów. Jego ciało pokryte jest przez czarne paski, które wizualnie sprawiają bardzo atrakcyjne dopełnienie. Gatunek ten ogólnie uznawany jest za łagodnie usposobiony, dzięki czemu może on przebywać razem z innymi rybami. Większość czasu zbrojnik ten spędza w przydennej strefie akwarium. Okazuje się być aktywny szczególnie po zmroku, kiedy zgasną wszystkie światła. Jego zdecydowaną wadą jest dość wysoka, jak na taką rybę, cena. Ryby te osiągają wielkość od ośmiu do maksymalnie dziewięciu centymetrów.

Żywienie tego gatunku ryb jest całkowicie bezproblemowe. Każdy powinien sobie z tym poradzić. Ryby te bardzo chętnie spożywają pokarmy takie jak: serca wołowe, larwy owadów oraz wszelkiego rodzaju pokarmy gotowe. Najchętniej jednak spożywają one pokarm po zgaszeniu wszelkich świateł.

Jeżeli uda nam się zapewnić temu gatunkowi odpowiednie warunki życia, okaże się on bardzo łatwy w kwestii utrzymania. Ryby te mogą być hodowane w akwarium wielogatunkowym wraz z gatunkami o zbliżonym do niego usposobieniu. Jednak taki zbiornik powinien mieć minimum siedemdziesiąt centymetrów długości. Idealnym podłożem może być żwir posiadający łagodne krawędzie, bądź też piach. Powinniśmy zadbać również o dekoracje zbiornika, gdyż w przypadku zbrojnika zebry pełnią one bardzo ważną rolę. Takowe dekoracje możemy utworzyć na przykład z kamiennych grot, czy łupin korzenia kokosowego. Dodatkowo postarajmy się zapewnić możliwie jak najwięcej kryjówek. Przy dnie zbiornika powinniśmy zadbać o delikatny prąd wody. Prąd taki jest łatwy do uzyskania przy użyciu dość wydajnej pompy. Woda w akwarium powinna mieć temperaturę w granicach od dwudziestu trzech do dwudziestu sześciu stopni Celsjusza. Powinna ona być miękka do średnio twardej, jej pH powinno wynosić od sześciu do siedmiu. Dodatkowo musi ona być dobrze napowietrzana oraz regularnie częściowo podmieniana.

Rozmnażanie również przebiega bez większych problemów. Zazwyczaj para zbrojników wyciera się w ciasnych grotach. Ikra, która jest złożona przez samicę, zostaje od razu zapłodniona przez samca, który następnie przez kilkanaście dni broni zarówno jej jak i wylęgu.