Zbrojnik lamparci

Zbrojnik lamparci ? to inaczej Glyptoperichthys gibbiceps. Należy od rodziny Sumów, a pochodzi dokładnie z okolic Peru. Często opis tego właśnie gatunku, w literaturze akwarystycznej, znajduje się pod nazwą Pterygoplichthys gibbiceps. Z racji tego, iż ryby te osiągają spore rozmiary (dokładnie około pięćdziesięciu, nawet to pięćdziesięciu pięciu centymetrów długości), należy zapewnić im duże oraz jak najbardziej przestrzenne akwarium. Gatunek ten posiada wiele innych zbliżonych do siebie gatunków ryb, takich jak: Hypostomus plecostomus i nakrapiany H. punctatus. Jednak posiadają one cechy, które odróżniają od siebie te właśnie gatunki. Są to mniejsze liczby promieni płetwy grzbietowej -jeden promień twardy i siedem promieni miękkich u rodzaju Hypostomus i jeden promień twardy i ponad 10 promieni miękkich u zbrojnika lamparciego.

Jeżeli chodzi o odżywianie jest to gatunek roślinożerny, dlatego karmienie go jest rzeczą naprawdę prostą. W zasadzie nie musimy zastanawiać się co mu podać, gdyż obecnie na rynku mamy ogromny wybór produktów, które nadają się do żywienia tego rodzaju ryb. Żywią się one głównie glonami. Powinniśmy skupić się na podawaniu im pokarmu roślinnego w tabletach, bądź też w granulkach ? rzadziej w postaci naturalnej. Ich dieta powinna być regularnie urozmaicana.

Chcąc zapewnić zbrojnikowi lamparciemu dobre warunki życia, powinniśmy skupić się na kupnie jak największego zbiornika, w którym znajdzie się otwarta przestrzeń, a także liczne kryjówki. Ryby te prowadzą nocny tryb życia, dlatego stają się one aktywne dopiero w momencie zgaszenia światła. Jeżeli chcemy podziwiać je nocą, możemy zdecydować się na zakup oraz zamontowanie nocnego oświetlenia. Jakość wody powinna być utrzymana na dobrym poziomie. Zbrojniki lamparcie tolerują zakres temperatur od dwudziestu dwóch do maksymalnie dwudziestu sześciu stopni Celsjusza. Jednak najniższa temperatura nie powinna być utrzymywana w akwarium przez dłuższy czas, gdyż ma to zły wpływ na ryby.

Niestety nikomu jeszcze nie udało się doprowadzić do rozmnożenia tego gatunku ryb w warunkach akwariowych. Dzieje się tak z racji tego, iż w warunkach naturalnych tarło odbywa się w długich jamach wydrążonych poniżej poziomu wody w nadbrzeżach rzek.