Zbrojnik karłowaty

Zbrojnik karłowaty ? to inaczej Rineloricaria fallax. Ryba ta należy do rodziny Sumów. Pochodzi ona z Paragwaju, gdzie na obszarze La Platy zamieszkuje liczne wartkie strumienie. Dokładnie tak jak innych czterdzieści gatunków z rodziny Zbrojnikowatych jest ona przystosowana do życia w wartko płynącej wodzie. Bez najmniejszych trudności przyczepia się ona do podłoża. Dzięki temu, iż zbrojnik ten posiada górną część ciała, w której znajdują się oczy, węższą niż dolną, możliwym jest przyczepienie się tego osobnika do przedniej szyby naszego akwarium. Możemy wtedy podziwiać przez szkło powiększające otwór gębowy oraz część brzuszną ryby, jednocześnie nie płosząc jej. Ryby te osiągają wielkość około dwunastu centymetrów długości. Spożywają one zdecydowaną większość pokarmów suchych oraz żywych. Dzięki temu nie ma większego problemu z żywieniem ich. Powinniśmy pamiętać by ich dieta zawierała składniki roślinne, a także by była ona regularnie urozmaicana. Z racji niewielkich wymagań ryby te polecane są początkującym akwarystom.

Ten gatunek ryb wymaga bardzo dobrze napowietrzonej oraz czystej wody. Jej temperatura powinna mieścić się w zakresie od piętnastu do dwudziestu ośmiu stopni Celsjusza. Jednak jeżeli zdecydujemy się na temperaturę z górnej granicy, pamiętajmy że nie może ona być długotrwała. Pomimo faktu, iż ryby te żywią się glonami, nie uszkadzają one roślin rosnących w akwarium, w szczególności tych szerokolistnych. Jeżeli chcemy zapewnić mu dobre warunki życia postarajmy się umieścić w zbiorniku jak najwięcej kryjówek, w których ryba ta będzie mogła schować się w ciągu dnia.

Kwestia rozmnażania tego gatunku nie należy do nazbyt skomplikowanych. By doprowadzić do tarła wystarczy zapewnić rybom jaskinie lub wszelkiego rodzaju zagłębienia, a także miękką i kwaśną wodę. Po złożeniu kleistej ikry, jej pilnowaniem zajmuje się tylko i wyłącznie samiec. Wylęg ściśle zależy od temperatury. Zazwyczaj jednak trwa on około dwunastu dni. Młode bardzo szybko dorastają i osiągają pełną dojrzałość płciową.