Zbrojnik czarnopasy

Zbrojnik czarnopasy ? inaczej Panaque nigrolineatus. Ryby te należą do rodziny Sumów. Ich pochodzenie określa się na Południową Kolumbię. Jeżeli uda się nam zapewnić tej rybie odpowiednie warunki życiowe w naszym zbiorniku, to będziemy mogli podziwiać ten niezwykle efektowny, bardzo duży okaz. Jako małe rybki są one naprawdę pięknie wybarwione. Zbrojnik czarnopasy jest rybą terytorialną, przez co nie powinien on być trzymany w stadzie. Broniąc się może on poważnie uszkodzić wszelkie rośliny w akwarium, a także pokaleczyć kolcami znajdującymi się na jego płetwach brzusznych i silnymi pokrywami skrzelowymi przedstawicieli tego samego gatunku. Dlatego powinniśmy starać się uniknąć takich sytuacji. Pręgi na ciele u każdego osobnika układają się odmiennie, dzięki czemu jesteśmy w stanie rozpoznać miejsce pochodzenia ryby. Zbrojniki czarnopase dorastają do około pięćdziesięciu centymetrów długości. Oznacza to, że są dużo większe niż inne przeciętne ryby zamieszkujące akwaria. Dieta tego gatunku ryb powinna składać się w główniej mierze z glonów. Jednak powinna ona być także wzbogacana o granulaty roślinne. Nie trzeba chyba wspominać, iż im bardziej dieta ta jest urozmaicana, tym zdrowsze są nasze ryby.

Gatunek ten najlepiej czuje się w wodzie płynącej oraz dobrze filtrowanej. Woda ta powinna być lekko kwaśna do obojętnej oraz miękka. Jej temperatura musi mieścić się w zakresie od dwudziestu dwóch do dwudziestu sześciu stopni Celsjusza. By zapewnić jak najlepsze warunku życia dla tego gatunku ryb powinniśmy umieścić w naszym zbiorniku jak najwięcej kryjówek oraz sporych płaskich bądź okrągłych kamieni i korzeni. W akwarium powinien być trzymany tylko jeden osobnik, gdyż w przeciwnym razie będzie on walczył z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Jednak w stosunku do pozostałych mieszkańców akwariów zachowuje się on spokojnie.

Niestety nie ma żadnych informacji, które zaprzeczyłyby tezie iż ryby tej nie można rozmnożyć w warunkach domowych. Jak dotąd nigdy się to nie udało.