Zagrzebka rachowa

Zagrzebka Rachowa ? inaczej Nothobranchius rachovi. Ryby te należą do rodziny Karpieńcowatych. Pochodzą one z Mozambiku (dokładnie z okolic miasta Beria), oraz z terytoriów Narodowego Parku Krugera, znajdującego się w RPA. Do Europy gatunek ten został sprowadzony około roku 1925, głównie z wód afrykańskich sawann. Na obszarze tym występują zbiorniki wodne płytkie oraz całkowicie wysychające.

Wśród tego gatunku zauważalny jest dymorfizm płciowy. Samce są pięknie ubarwione, natomiast samice z reguły mają barwę szarawo-brązową. Oprócz tego samce dorastają do około siedmiu centymetrów długości, samice z reguły są nieco mniejsze.

Ryby te niestety nie należą do wszystkożernych. Zjadają one jedynie pokarm żywy, zdecydowanie najlepsze dla nich są larwy komarów. Oczywiście pokarm ten powinien być w miarę możliwości jak najczęściej urozmaicany.

Ryba ta powinna być trzymana w akwariach posiadających dużą ilość roślin nieukorzenionych. Oprócz tego zbiornik powinien mieć miękkie dno. Najlepiej w tym przypadku sprawdza się torf. Temperatura wody powinna wahać się w granicach od dwudziestu jeden stopni Celsjusza do dwudziestu pięciu stopni Celsjusza. Ten gatunek ryb może być trzymany tylko i wyłącznie z pokrewnymi gatunkami.

W przypadku rozmnażania sprawa jest dosyć prosta. Zagrzebki Rachowe trą się w grupach. Zazwyczaj przekłada się mniej więcej jednego samca na trzy do czterech samic. Samice składają jaja w torfie, który uprzednio powinien zostać dokładnie wypłukany oraz wygotowany przez około pięć do dziesięciu minut. Samo tarło trwa około czterech tygodni. Po tym okresie powinniśmy odsączyć oraz delikatnie wygnieść torf, a następnie przełożyć go do plastikowego woreczka z datą tarła. Po sześciu tygodniach przechowywania torf powinniśmy zalać miękką wodą, której temperatura musi wynosić dwadzieścia pięć stopni Celsjusza. Wkrótce po tym larwy zaczną się wylęgać. Powinny one być karmione pokarmem żywym. Dzięki temu rosną bardzo szybko, a po około trzech, czterech tygodniach osiągają już pełną dojrzałość płciową.