Ukośnik wspaniały

Ukośnik wspaniały ? inaczej Anostomus anostomus. Ryba ta należy do rodziny Kąsaczowatych. Pochodzi głównie z Gujany, Kolumbii, Orinoko oraz górnego biegu Amazonki. Ukośnik wspaniały jest rybą bardzo popularną wśród akwarystom, jednak pomimo tego nie jest ona polecana dla osób początkujących. Zdecydowanie lepiej poradzi sobie z nią ktoś zaawansowany w akwarystyce. Ryba ta potrafi przysporzyć wiele problemów jeśli jednocześnie trzyma się około sześciu osobników tego gatunku. Zaczynają toczyć się pomiędzy nimi nieustanne walki, które ciężko utrzymać. Jeżeli w zbiorniku trzymamy więcej niż sześć osobników tego gatunku, a także jeśli jest on hodowany w akwarium wielogatunkowym poziom agresji spada. Ogromnym problemem okazują się być wymagania ukośnika w stosunku co do miejsca ?mieszkania?. Przed jego zakupem powinniśmy bardzo dobrze przemyśleć fakt, czy uda się nam zapewnić mu odpowiednie pożądane warunki. Powinien on mieć zapewniony silny strumień wody, bujną roślinność, a także wiele pionowych kryjówek. Jego rozmiary także mogą być problemem dla osób, które zaczynają swoją przygodę z akwarystyką. Posiada on także inne odmiany swojego gatunku. Odmiany te są zdecydowanie spokojniejsze w stosunku to przedstawicieli swojego gatunku. Są to: Anostomus taeniatus, Anostomus ternetzi i Anostomus trimaculatus. Ryby te osiągają maksymalną wielkość około dziewiętnastu centymetrów, jednak zdarzają się osobniki mniejsze.

W kwestii pokarmu, ryba ta zjada zdecydowaną większość pokarmów, które zawierają elementy roślin. Oprócz tego bardzo chętnie przyjmuje pokarm żywy. Należy pamiętać by dieta ukośnika była stale urozmaicana. Sprawi to, że ryba będzie zdrowsza i atrakcyjniejsza.

Najlepsze warunki hodowlane jakie jesteśmy w stanie zapewnić to bez wątpienia duże akwarium w całości obsadzone roślinnością. Pomimo tego, iż ryba ta toleruje wiele odstępstw od parametrów wody, najlepsza dla niego jest woda miękka, lekko kwaśna o temperaturze od dwudziestu dwóch do dwudziestu ośmiu stopni Celsjusza. Najlepszym wyborem będzie dokładnie dwadzieścia pięć stopni Celsjusza. Zbiornik powinien zostać bardzo dobrze oświetlony. Powinna być w nim również wysoka cyrkulacja wody, w uzyskaniu której pomoże nam filtr. Pomyślmy także o uformowaniu wielu pionowych szczelin, które zapewnią miejsce do chowania się przed niebezpieczeństwem. Sprawi to, że ukośnik będzie spokojniejszy i pewniejszy siebie.

Pomimo faktu, iż niektórym akwarystom udaje się rozmnożyć ten gatunek w warunkach domowych, niestety szczegóły tego nie są znane.