Ukośnik marmurkowany

Ukośnik marmurkowany (Stojaczek marmurkowany) ?  to inaczej Abramites hypselonotus. Ryba ta należy do rodziny Ukośnikowatych (Anostomidae). Gatunek ten pochodzi z Ameryki Południowej. Ryba ta klasyfikowana jest do grona ryb stadnych, preferujących w głównej mierze dolne, a także środkowe partie wody. Ryby te, ze względu na swoje bardzo pokojowe usposobienie, idealnie sprawdzają się jako mieszkańcy akwariów towarzyskich. Jednak wraz z upływem czasu ryby starsze stają się co raz bardziej agresywne, a co za tym idzie zaczynają dokuczać innym rybom zamieszkującym to same akwarium. Ten gatunek ryb charakteryzuje się swoim sposobem pływania. Otóż pływa on skośnie i jest pochylony ku dołowi. Samice odróżniane są od samców tym, iż posiadają one wyższy grzbiet, a także bardziej matową barwę. Ukośniki dorastają maksymalnie do około czternastu centymetrów długości.

Jest wiele sposobów na odżywianie tego gatunku ryb. Jedzą one naprawdę dużo produktów, dzięki czemu przygotowując dietę mamy szeroki wybór. Możemy karmić je między innymi:

  • Rurecznikami,
  • Wazonkowcami,
  • Larwami komarów,
  • Mrożonym grochem,
  • Sałatą,
  • Płatkami roślinnymi,
  •  Glonami.

 

 

 

Musimy jednak pamiętać by dieta ukośników była bogata w pokarmy roślinne. Jeżeli zaniedbany ten fakt ryby zaczną uszkadzać delikatniejsze części roślin. Glony powinny być usuwane tylko z przedniej części zbiornika. Oprócz tego ich dieta powinna być stale urozmaicana, ponieważ ma to bezpośredni wpływ ja ich zdrowie.

Jeżeli chcemy zapewnić rybom jak najlepsze warunki hodowlane powinniśmy pomyśleć o umieszczeniu w akwarium jak największej ilości schronień z korzeni i kamieni, a także dużej ilości wolnej przestrzeni do pływania. Z racji tego zbiornik powinien być duży, oraz posiadać jasne oświetlenie. Rośliny, które zdecydujemy się w nim umieścić muszę mieć sztywne pędy, by stojaczki były w stanie zjadać obrastające je glony. Najlepsze parametry wody to miękka do średnio twardej, pH od sześciu do siedmiu i pół, dobrze filtrowana. Jej temperatura może wahać się w granicach od dwudziestu trzech do maksymalnie dwudziestu siedmiu stopni Celsjusza.