Tygrys syjamski

Tygrys syjamski (strzępiel słodkowodny) ? to inaczej Piaractus brachypomus. Ryba ta należy do rodziny Coiidae. Pochodzi ona z południowo-wschodniej Azji, jednak możemy spotkać ją także w rzekach takich jak: Chao Phraya, Mekong, Kapuas(Borneo) oraz Musi (Sumatra). W naturalnych warunkach gatunek ten występuje tylko w lekko słonawych rzekach oraz jeziorach. To ryba, która żyje w najgłębszych warunkach, spośród wszystkich ryb akwariowych. Głównie z racji tego, że w warunkach naturalnych zamieszkuje ona ciemne głębiny. Charakterystyczne dla tygrysa syjamskiego są poprzeczne paski, których posiada około siedmiu. Jest to ryba bardzo rzadko spotykana w naszym kraju, lecz mimo tego faktu jesteśmy w stanie znaleźć wielu amatorów tej hodowli. Bez wątpienia gatunek też może być ceniony za swój waleczny temperament i unikalny charakter. Są to ryby pokaźnej wielkości, gdyż dorastają nawet do czterdziestu pięciu centymetrów długości.

Głównym składnikiem żywienia tygrysa syjamskiego stanowią małe żywe rybki. Jednak nie musimy żywić go ciągle tym samym. Jeżeli uda nam się przyzwyczaić go do czegoś innego jest w stanie zjeść także mrożone krewetki, robaki oraz specjalne granulaty. Jako urozmaicenie jego diety doskonale sprawdzają się kraby i larwy owadów. Młode osobniki, dopóki nie dorosną, powinny być karmione planktonem.

Jeśli chcemy zapewnić tygrysowi dobre warunki hodowlane powinniśmy zdecydować się na duże akwarium, w którym zostawimy bardzo dużą ilość wolnej przestrzeni do pływania. Dobrze, jeśli w zbiorniku zamontujemy przyciemnione światło, gdyż nie może ono być zbyt rażące. Ryby te preferują obojętny odczyn pH. Woda natomiast powinna mieć temperaturę od dwudziestu dwóch do dwudziestu sześciu stopni Celsjusza. Jest gatunek zaklasyfikowany do ryb średnio agresywnych. Czasem wykazuje także cechy terytorialne. Dlatego w akwariach wielogatunkowych powinien być trzymany z innymi większymi rybami, które mają podobny do niego temperament. Charakterystyczną cechą tej ryby jest fakt, iż żyje ona zwykle w wodzie słodkiej, lecz toleruje także lekkie zasolenie.

Niestety rozmnożenie tego gatunku w warunkach hodowlanych nie jest możliwe. Nie odnotowano przypadku udanego tarła, poza naturalnym środowiskiem.