Trzciniak

Trzciniak ? to inaczej Erpetoichthys calabaricus. Ryba ta należy do rodziny Długonasowatych. Pochodzi ona z Kamerunu oraz Nigerii. Wiele błędów związanych z brakiem kojarzenia tego gatunku wynika z faktu, iż w literaturze akwarystycznej często występuje on pod nazwą Calamoichthys calabaricus. Nie jest to błąd, jednak ryba ta występuje pod tą nazwą zdecydowanie rzadziej aniżeli pod swoją oficjalną. Dokładnie tak jak krewni trzciniaka z rodzaju wielopłetwych ryba ta posiada rzadką umiejętność korzystania z pęcherza pławnego w charakterze dodatkowego organu dodatkowego. Posiada on także podzieloną na niewielkie płetwy płetwę grzbietową. Nie posiada jednak płetw brzusznych. Niewątpliwie ciekawą i unikalną cechą tego gatunku ryb jest umiejętność przetrwania bez wody nawet kilka godzin. Konieczna jest wtedy wysoka wilgoć występująca w powietrzu, ponieważ dzięki niej ciało trzciniaka nie wyschnie tak szybko. Dymorfizm płciowy, pomimo że jest niewielki, jest w miarę dobrze widoczny. Charakteryzuje się tym, iż samica na płetwie ogonowej posiada dziewięć pręgów, natomiast samiec około trzynaście. Ryby te często dorastają nawet do czterdziestu centymetrów długości, lecz zdarzają się także przypadki mniejsze.

Odżywianie może sprawić nam niewielkie problemy. Głównie z racji tego, że jest to gatunek w stu procentach mięsożerny. Nie akceptuje on żadnego pokarmu suchego i musi być żywiony tylko i wyłącznie pokarmem żywym. W połączeniu z faktem, iż jego dieta powinna być stale urozmaicana, daje nam to naprawdę niewielkie pole do popisu. Dlatego ułożenie odpowiedniej diety dla trzciniaka może być zbyt ciężkie dla początkujących akwarystów.

Jest to gatunek, który musi mieć zapewnione duże akwarium. Powinniśmy dobrać do zbiornika odpowiednie gatunki ryb, ponieważ jeśli nie będą one wystarczająco duże, mogą stać się pokarmem trzciniaka. Są to ryby tolerancyjne, które bardzo lubią zakopywać się w podłożu. Właśnie dlatego dobrze jest wybrać podłoże o konsystencji drobnego żwirku. Powinniśmy także pomyśleć o zabezpieczeniu roślin przed wykopaniem. Akwarium powinno zostać przykryte. Dzięki temu uda nam się zapobiec wszelkim próbom ucieczki trzciniaka, które często mają miejsce. Odpowiednia woda jest lekko kwaśna i średnio twarda. Temperatura może zostać wybrana z zakresu od dwudziestu dwóch do dwudziestu ośmiu stopni Celsjusza.

Niestety nie odnotowano udanych przypadków rozmnożenia trzciniaka w warunkach akwariowych. Jest to możliwe tylko i wyłącznie w środowisku naturalnym.