Tetra niebieska

Tetra niebieska (Maranka) ? to inaczej Boehlkea fredcochui. Ryba ta należy do rodziny Kąsaczowatych. Pochodzi tylko i wyłącznie z Maranonu, gdzie zamieszkuje rzekę Peruwiańską. Gatunek ten kojarzony jest w zasadzie tylko dzięki jego rzadko spotykanej barwie. Otóż ciało tetry niebieskiej jest oliwkowo szare (konkretnie brzuch oraz grzbiet), natomiast wzdłuż kręgosłupa przebiega dosyć szeroka pręga koloru błękitnego. Ciężko odróżnić samca od samicy, ponieważ niestety dymorfizm płciowy został zaznaczony bardzo słabo. Prawdopodobnie, choć jest to bardzo trudne do zauważenia, samice są pełniejsze oraz większe od samców. Gatunek ten bardzo efektownie prezentuje się przebywając w stadzie. Na pewno jest to bardzo dobry wybór do akwarium ozdobnego. Ryby te dorastają do około pięciu centymetrów długości, choć zdarzają się także osobniki czterocentymetrowe.

Ryby te należą do bezproblemowych pod względem wyżywienia. Bardzo chętnie zjadają każdy rodzaj pokarmu, zarówno żywy jak i suchy czy mrożony. Jednak musimy pamiętać, iż pokarm nie może być zbyt dużych rozmiarów, głównie przez wzgląd na naprawdę niewielkie rozmiary ich pyszczków. Ich dieta powinna być bardo zróżnicowana i w miarę często urozmaicana, gdyż jest to bardzo ważny szczegół dla tego gatunku ryb.

Chcąc zapewnić Tetrom jak najlepsze warunki hodowlane musimy pamiętać by zbiornik, w którym mają przebywać był duży, a oświetlenie znajdujące się w nim stosunkowo silne. Oprócz tego w każdym akwarium powinien zostać zamontowany sprawnie działający filtr. Pamiętajmy także o zakupie odpowiedniego napowietrzana, z racji tego że jest to gatunek tlenolubny. Wskazana, choć nie konieczna, jest też grzałka z termostatem. Najlepszym towarzystwem dla tetr niebieskich są głównie inne kąsaczowate. Tło akwarium odgrywa bardzo ważną rolę. Najlepszym z możliwych rozwiązań jest zakup tła wewnętrznego strukturalnego w barwie ciemnej. Najlepsze parametry wody to: miękka, lekko kwaśna oraz regularnie podmieniana na odstałą (piętnaście procent tygodniowo). Jej temperatura powinna wahać się w granicach od dwudziestu dwóch do dwudziestu sześciu stopni Celsjusza.

Rozmnażanie tego gatunku w akwariach zdarza się niezwykle rzadko i zazwyczaj jest to po prostu dzieło przypadku. Wszystko osobniki, które są dostępne na rynku, pochodzą z importu.