Tęczanka wspaniała

Tęczanka wspaniała (Tęczanka Boesemana) ? to inaczej Melanotaenia boesemani. Ryba ta należy do rodziny Tęczowatych (Melanotaeniidae). Pochodzi ona z regionu jezior Ajamaru na prowincji Irian Jaya. Nie możemy spotkać jej nigdzie indziej. Jest to jeden z najbardziej popularnych gatunków wśród wszystkich taczanek na całym świecie. Został on oficjalnie wprowadzony do hodowli akwarystycznych około roku 1982. Pierwsza ryba tego gatunku została złowiona przez Heiko Blehera. Obecnie bardzo rzadko odławia się te ryby w naturze. Wszystko dzięki temu, iż w wielu krajach, które rozmnażają te ryby w celach komercyjnych, zostały wprowadzone specjalne sprawne programy hodowlane. Badania, które zostały wielokrotnie przeprowadzone, udowodniły że piękne ubarwienie wszystkich samców, które pochodzą z naturalnego odłowu, zanika już po kilku pokoleniach w domowej hodowli akwariowej. Wśród ryb tego gatunku rozwinął się także dymorfizm płciowy. Samce posiadają szerszą, lecz nie garbatą sylwetkę. Można porównać ich do rombu. Obie płci posiadają prostą linię, która ciągnie się od końca pyszczka aż do grzbietu. Oprócz tego zarówno głowa, jak i przednia część ciała wykształconego samca, jest koloru niebieskiego. Natomiast tylna część ciała wraz z płetwą są opalizująco żółtopomarańczowe. Połysk u młodych osobników oraz u samic jest koloru ciepło złotego oraz zielonego, z czasem przechodzi on w niebieski. Przednia część ciała tęczanek widocznie lśni, jednak im bliżej płetwy ogonowej, tym bardziej widoczne są barwy złota. Z reguły samce dorastają do około dziesięciu centymetrów długości. Samice są niewiele mniejsze.

Ryby te żywią się większością pokarmów żywych, a także suchych. Właśnie dzięki temu ich karmienie nie powinno sprawiać nam większej ilości problemów, gdyż ze względu na szeroką możliwość wyboru pokarmu, możemy ułożyć dla nich odpowiednio zróżnicowaną dietę. Powinniśmy pamiętać, by w diecie tęczanek został uwzględniony pokarm żywy oraz mrożony. Tylko dzięki takiemu pokarmowi uda nam się utrzymać piękny połysk na ciele naszych ryb.

Są to ryby bardzo aktywne. Zazwyczaj bywają pokojowo nastawione w stosunku do wszystkich mniejszych gatunków, lecz także wśród gatunków o podobnych rozmiarach oraz usposobieniu czują się bardzo komfortowo. Najlepiej dogadują się z rybami, które nie tworzą ławic, gdyż dzięki temu nie zajmują one tych samych obszarów akwarium. Musimy pamiętać by zapewnić tęczankom duży zbiornik. Jeżeli tego nie zrobimy zahamujemy ich rozwój. Oprócz tego w zbiorniku powinny zostać gęsto posadzone rośliny. Nie możemy zapomnieć o tym by umieścić w zbiorniku mech jawajski. Idealne parametry wody to: miękka, o neutralnym do lekko kwaśnego pH. Powinna ona być odpowiednio filtrowana, a jej temperatura może zostać wybrana z zakresu od dwudziestu pięciu do dwudziestu dziewięciu stopni Celsjusza. Jednak górna granica zalecana jest tylko w czasie tarła. Zbiornik powinien zostać przykryty dużą szklaną płytą, gdyż ryby te lubią wyskakiwać z akwarium.

Po zakończonym tarle ikra zostaje rozrzucona wśród mchu jawajskiego. Takie rozrzucanie trwa zazwyczaj kilka dni. Po około siedmiu dniach od rozrzucenia wylęgają się młode. Narybek jest bardzo wrażliwy na wszelkie zmiany składu wody. Jego intensywne ubarwienie pojawia się dopiero po około dwunastu miesiącach od urodzenia. Wychowanie młodych osobników nie powinno sprawiać żadnych problemów.