Teleskop czarny

 Teleskop czarny (teleskopowy, Moora) ? to gatunek ryb należący do rodziny Karpiowatych (Cypriniadae). Ich pierwotne pochodzenie nie zostało określone, gdyż są one jedynie formą hodowlaną, która wykształciła się przez lata podczas krzyżowania różnych gatunków ryb. Nazwę swą ryby te zawdzięczają głównie faktowi, iż posiadają one teleskopowe oczy oraz ciało w kolorze czarnym. Według akwarystów najlepsze i najcenniejsze osobniki to te, u których w dolnych partiach ciała nie uwydatnia się kolor złoty. Oprócz tego bardzo dużą rolę ma kształt ich oczu. Oczy w pełni wykształcają się dopiero po upływie około dwóch lat. Ryby te nie preferują żadnej konkretnej partii wody. Można powiedzieć, że preferują one całe akwarium. Samiec rozpoznawany jest po ?wysypce tarłowej?, która znajduje się na jego głowie oraz pokrywach skrzelowych. Ryby te dorastają maksymalnie do około piętnastu centymetrów długości.

Nie są to ryby problematyczne w kwestii pokarmu, którego spożywają każdy rodzaj. Dzięki temu mogą być żywione zarówno pokarmem mrożonym, żywym, jak i suchym. Daje nam to ogromne pole do popisu w trakcie układania odpowiedniej diety. Należy pamiętać, że dieta ta powinna być jak najczęściej urozmaicana, ponieważ ma to bardzo dobry wpływ na wygląd oraz samopoczucie teleskopa. Ryby te ze względu na łatwość hodowli i wyżywienia są często polecane jako jedne z pierwszych w budowaniu doświadczenia dla nowych akwarystów.

Jak już wspomniałam gatunek ten jest uznawany za bardzo łatwy w hodowli. Dlatego zapewnienie teleskopowi odpowiednich warunków hodowlanych jest rzeczą banalną. Warto pamiętać, że w zbiorniku nie mają prawa znaleźć się żadne ostre elementy. Elementy takie mogłyby bardzo dotkliwie uszkodzić delikatne oczy teleskopa. Ryby te są bardzo wrażliwe na przechłodzenie, oraz ogólnie na temperaturę znajdującą się w ich otoczeniu. Woda w zbiorniku powinna być czysta i miękka do twardej, jej pH powinno wynosić około siedmiu. Natomiast temperatura zimą może wahać się od piętnastu do siedemnastu stopni Celsjusza, zaś latem od dwudziestu do dwudziestu trzech stopni Celsjusza.

Niestety nie jesteśmy w stanie rozmnożyć tego gatunku ryb w warunkach domowych. Jedyny sposób na jego posiadanie to kupno w sklepie akwarystycznym.