Szydlik iglasty

Szydlik iglasty ? to inaczej Farlowella acus. Gatunek ten należy do rodziny sumów. Pochodzi on głównie z południowych obszarów Amazonki. Na samym początku warto zaznaczyć, iż nie jest to gatunek odpowiedni dla początkujących akwarystów. Polecany jest on raczej osobom bardziej zaawansowanym w akwarystyce. Kształtem ryba ta zbliżona jest do zwykłego patyka lub gałązki. Należy ona do ryb mało aktywnych, raczej spokojnych. Jest to nieliczna ryba zdolna do złożenia ikry nawet na przedniej szybie zbiornika, który zamieszkuje. Jego równie ciekawym krewnym, którego możemy spotkać w sprzedaży jest Farovella gracilis. Największe okazy Szydlika jakie zostały odnotowane mierzyły około piętnastu centymetrów długości, jednak zwykle ryby te są mniejsze.

W kwestii odżywiania uwidacznia nam się kilka trudności. Ten gatunek ryb żywi się głównie glonami, granulkami, tabletkami, a także opadającymi na dno preparatami roślinnymi, takimi jak na przykład płatki roślinne. Pomimo niewielkiego wyboru produktów odżywczych dieta tego gatunku powinna być stale urozmaicana, gdyż nie może ona być monotonna.

 Pomimo niewielkiej wielkości Szydlik potrzebuje w swoim akwarium stosunkowo dużo miejsca przeznaczonego głównie do odpoczynku oraz kryjówek. Dlatego powinniśmy zadbać o zapewnienie w akwarium jak największej ilości różnego rodzaju skałek, korzeni, bądź też szerokich liści. Najlepiej jeśli woda jest miękka o odczynie kwaśnym. Jej temperatura powinna zostać wybrana z zakresu od dwudziestu jeden stopni Celsjusza, do maksymalnie dwudziestu sześciu stopni Celsjusza.

Gatunek ten przystępuje do tarła jedynie w odpowiednich warunkach i po doborze się w pary. Wtedy na dnie akwarium zauważamy pojawienie się kleistej ikry. Następnie przez około siedem do dziesięciu dni oboje z rodziców zajmują się pilnowaniem ikry, aż do momentu wyklucia młodych. Młode osobniki dorastają bardzo szybko i niedługo po wykluciu są gotowe na przeniesienie do innego zbiornika.

Komentarze: “Szydlik iglasty”