Szpadelek srebrzysty

Szpadelek srebrzysty (Srebrzyca) ? to inaczej Monodactylus argenteus. Gatunek ten należy do rodziny Monodactylidae. Pochodzi głównie z Afryki, Azji oraz Australii, gdzie zamieszkuje słonawe wody tropikalne. Pomimo faktu, iż wraz z rozwojem zwiększają się wymagania tej ryby, cieszy się ona naprawdę dużą popularnością zarówno wśród hobbystów, jak i wśród doświadczonych akwarystów. W sklepach często możemy spotkać także Psettus sebae, jest to inny gatunek, którego ciało jest bardziej wysokie, aniżeli długie. Te dwa gatunki bardzo często bywają mylone prze sprzedawców, a klienci są wprowadzani w błąd. Gatunek ten ma podobne wymagania hodowlane do szpadelka srebrzystego, ale nie toleruje on wody słodkiej, przez co szybko jesteśmy w stanie nieświadomie doprowadzić do jego śmierci. Szpadelek srebrzysty jest w stanie osiągnąć około dwudziestu czterech centymetrów długości, jednak osobniki żyjące w akwariach są zazwyczaj mniejsze.

Jest to ryba zupełnie nieskomplikowana pod względem wyżywienia. Można powiedzieć iż szpadelek jest rybą wszystkożerną. Może on przyjmować wszystkie pokarmy. Dzięki temu mamy naprawdę duże pole to popisu w czasie układania jego diety. Musimy jednak pamiętać, iż powinna ona zawierać dużo wszelkiego rodzaju składników roślinnych. Oprócz tego powinna być stale urozmaicana.

By podjąć się hodowli tej niezwykle pięknej ryby musimy być w posiadaniu dwóch akwariów, z których jedno jest duże. W stadium młodocianym srebrzyca potrzebuje słodkiej wody, jednak już jako osobnik dorosły preferuje zbiorniki duże, o wodzie słonawej. Jest to ryba ławicowa, więc w głębokim akwarium powinniśmy trzymać stadko tych ryb. Woda dla osobników młodych powinna być twarda o odczynie obojętnym do zasadowego. Natomiast jej temperatura może wahać się w zakresie od dwudziestu czterech do maksymalnie dwudziestu ośmiu stopni Celsjusza.

Niestety niej jesteśmy w stanie rozmnożyć tego gatunku ryb w warunkach akwariowych. Jest on przystosowany do tarła tylko i wyłącznie w swoim środowisku naturalnym.