Szczelinowiec Leleupa

Szczelinowiec Leleupa ? to inaczej Neolamprologus leleupi. Ryba ta należy do rodziny pielęgnic. W naturalnym środowisku możemy znaleźć ją tylko i wyłącznie w jeziorze Tanganika. Jest to ryba popularna oraz naprawdę lubiana wśród akwarystów. Głównie przez wzgląd na swoje ubarwienie, które jest bardzo atrakcyjne dla obserwatorów. Znane są trzy formy barwne, które są jednocześnie uważane za podgatunki szczelinowca:

  • Neolamprologus leleupi leleupi (intensywnie żółta),
  • Neolamprologus leleupi melas (brązowa),
  • Neolamprologus leleupi longior (pomarańczowożółta).

 

 

Obydwa żółte podgatunki różnią się od siebie. Neolamprologus leleupi leleupi może zatracać intensywność swojego ubarwienia wraz z kolejnymi rozmnażanymi w akwarium pokoleniami, natomiast Neolamprologus leleupi longior nie traci jej nigdy. Ryba ta osiąga wielkość maksymalnie dziesięciu centymetrów długości.

Gatunek ten bywa dosyć wybredny w kwestii wyżywienia. Z racji tego, iż w naturze ryby te odżywiają się głównie skorupiakami, powinniśmy skupić się na podawaniu im pokarmu, który zawiera naturalne pigmenty, takie jak kantaksantyna, czy mrożone, liofilizowane i żywe, zawierające skorupiaki. Dieta szczelinowca powinna być stale urozmaicana, by ryba nie popadła w monotonię. Powinniśmy podawać jej kilka mniejszych posiłków dziennie, aniżeli jeden bardzo obfity.

Ryby te najbardziej komfortowo czują się w akwariach przestronnych. W zbiorniku powinniśmy zapewnić im skalne kryjówki, a także dużo jaskiń i szczelin. Podłoże powinno być drobnoziarniste. W przypadku tego gatunku ryb nie są konieczne w zasadzie żadne rośliny. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zastosowanie tego rodzaju dekoracji musimy pamiętać by wybrane przez nas rośliny były wytrzymałe, a także odporne na wodę alkaliczną, np. nurzańce. Woda musi być alkaliczna oraz średnio twarda. Jej temperatura może wahać się od dwudziestu trzech do maksymalnie dwudziestu sześciu stopni Celsjusza. W okresie tarła powinna ona być odrobinę wyższa.

Rozmnażanie przebiega naturalnie, bez konieczności ingerencji akwarysty. Ryby składają kleistą ikrę w jaskini. Następnie strzeżeniem jej zajmuje się samica, podczas gdy samiec pilnuje całego terytorium, które zostało obrane przez parę.