Świecik wielkołuski

Świecik wielkołuski ? inaczej Arnoldichthys spilopterus. Ryba ta należy do rodziny Alestesowatych (Alestidae). Ich pochodzenie określane jest na Tropikalną Zachodnią Afrykę, dokładnie od delty Nigru aż do Lagosu. Gatunek ten wśród akwarystów uznawany jest za jeden z najpiękniejszych spośród afrykańskich alestesów. Ryba ta idealnie sprawdza się jako mieszkaniec akwariów średniej wielkości. Jest to ryba bardzo odporna i żwawa. Głównie przez swoją odporność często polecana jest początkującym akwarystom, gdyż nie sposób ją ?zniszczyć?. Świecik może być hodowany w akwariach wielogatunkowych. Doskonale dogaduje się z rybami takimi jak: sumy czy zachodnioafrykańskie kąsaczokształtne. Najlepiej współgra wraz z gatunkami, z którymi jest w stanie stworzyć ławicę. Rozpoznanie płci jest w zasadzie bezproblemowe, gdyż u ryb tego gatunku uwidacznia się dymorfizm płciowy. Samce charakteryzują się przede wszystkim zaokrągloną krawędzią płetwy odbytowej, a także żółtymi, czerwonymi i czarnymi paskami na niej. Płetwa samicy ma krawędź prostą, która ozdobiona jest czarnym punktem. Samce sprawiają wrażenie niedożywionych, głównie przez smukłość swojej sylwetki. Gatunek ten większość swojego życia w akwarium spędza w strefie środkowej. Bezpośredni wpływ na wygląd Świecików mają warunki, w jakich są trzymane. Właśnie przez to w sklepach akwarystycznych bardzo często ryby te nie posiadają charakterystycznego dla siebie opalizującego połysku. Jednak po przeniesieniu do lepszych warunków, a także po urozmaiceniu diety stopniowo zaczynają wracać do swojego pierwotnego wyglądu i odzyskują blask. Ryby te dorastają maksymalnie do ośmiu centymetrów długości.

Kwestia odżywiania nie wydaje się być nazbyt problematyczna. Każdy, nawet niedoświadczony akwarysta, na pewno poradzi sobie z dietą Świecika. Przyjmuje on większość pokarmów. Bez różnicy czy jest to pokarm żywy czy też suchy. Zdecydowanie najchętniej spożywa żywe bądź mrożone małe bezkręgowce. Mogą to być np. larwy komarów, ochotek czy dafnie. By ryby te miały piękny wygląd potrzebują stałego urozmaicania swojej diety by nie była ona zbyt monotonna.

By zapewnić Świecikom jak najlepsze warunki hodowlane powinniśmy mieć na uwadze zapewnienie w zbiorku dużej ilości wolnej przestrzeni przeznaczonej do pływania, a także odpowiedniej ilości różnego rodzaju zarośli, by w razie niebezpieczeństwa ryba miała gdzie się schronić. Nie powinniśmy decydować się na wymianę zbyt dużych partii wody na raz. Mogłoby to przestraszyć ten gatunek, ponieważ lubi żyć w środowisku ustabilizowanym. Oświetlenie nie może być bardzo jaskrawe, a podłoże powinno być barwy ciemnej. W jednym zbiorniku powinny być hodowane minimum dwa osobniki. Odpowiednie parametry wody to pH 6,0-7,0; od bardzo miękkiej do średnio twardej. Jej temperatura może wahać się od dwudziestu trzech do maksymalnie dwudziestu ośmiu stopni Celsjusza.

Rozmnażanie ryb przebiega w prosty sposób, jednak ze względu na ilość narybku, który zostaje wytworzony, może ono sprawić nam wiele problemów. Jedna para jest w stanie wytworzyć nawet około tysiąca jaj. Narybek ulega wykluciu już po trzydziestu godzinach. Samodzielne pływanie rozpoczyna się mniej więcej w siódmym dniu po wykluciu. Młode osobniki rosną bardzo szybko i są łatwe w karmieniu. Na samym początku młode muszą być karmione pokarmem jak najdrobniejszym. Ich wychów powinien odbyć się w wodzie miękkiej, której pH nie przekracza sześciu i pół. Jako podłoże najlepiej sprawdza się drobny piasek bądź też torf.