Sumik szklisty

Sumik szklisty ? to inaczej Kryptopterus bicirrhis. Ryba ta jak sama nazwa wskazuje należy do rodziny sumów. Pochodzi ona z wschodnich Indii, a także z południowo-wschodniej Azji. Gatunek ten ma bardzo majestatyczny wygląd. Cecha ta prezentuje się najlepiej kiedy ryby te przemierzają w stadzie akwarium. Zawsze pływają one w pozycji poziomej. Jeżeli odpoczywają unoszą się w wodzie pod kątem, natomiast ogonem skierowane są ku dołowi. Jest to ryba praktycznie całkowicie przezroczysta. Bardzo dobrze czuje się ona w niewielkich stadach. Przez sumiki widać nawet roślinność znajdującą się za nimi. Ich ciało widocznie mieni się na różne kolory. Zależy to głównie od kąta, w jakim pada światło. Jesteśmy w stanie zauważyć także kręgosłup, jednak inne organy wewnętrzne ukryte są w środku niewielkiej jamy brzusznej, mieszczącej się zaraz za dużymi oczami sumika. Jego charakterystyczną cechą są także wąsiki, którymi ciągle porusza. Pomaga mu to badać teren, na którym się znajduje. Warto podkreślić, iż ze względu na swoje upodobania żywieniowe, gatunek ten jest ciężki do utrzymania. U tego gatunku został wykryty bierny zmysł elektryczny. Oznacza to, iż sumiki są w stanie wyczuć zmiany i niejednorodności w słabym polu energetycznym, dzięki czemu mają lepszą orientację w otoczeniu, oraz prościej onaleźć im nową zdobycz. Większość swojego życia spędzają w środkowej oraz powierzchniowej strefie akwarium. Osiągają one około piętnaście centymetrów długości. Często zdarzają się także osobniki mniejsze.

Dieta tego gatunku ryb powinna składać się w głównej mierze z pokarmu pływającego w toni. Jednak oprócz tego są one w stanie spożyć także mrożony, liofilizowany oraz suszony pokarm, który jest rozprowadzony przez filtr powietrza po całym akwarium. Ich dieta jest bardzo problematyczna, przez co polecane są one do hodowania jedynie akwarystom zaawansowanym.

W jednym zbiorniku powinny być hodowane minimum cztery osobniki. Ryby hodowane pojedynczo szybko przestają jeść oraz chowają się po wszystkich możliwych kątach. Po pewnym czasie może to doprowadzić nawet do ich śmierci. Sumiki mają bardzo nietypowy sposób poruszania się. Poruszają się one w środkowej części akwarium, tylko w grupie, z głową uniesioną w górę. Właśnie dlatego środkowa część naszego zbiornika powinna zostać przeznaczona tylko do pływania, natomiast boki oraz tylna ściana mogą być obsadzone roślinnością. Jakość wody musi być ogólnie dobra, miękka, o odczynie lekko kwaśnym. Jej temperatura może wahać się w zakresie od dwudziestu jeden do dwudziestu sześciu stopni Celsjusza. Ryby te dobrze sprawdzają się w akwariach towarzyskich, jednak tylko kiedy przebywają tam z rybami łagodnymi.

Niestety tarło przebiegające w warunkach akwariowych nie jest możliwe.