Sum rekini

Sum rekini ? to inaczej Pangasius hypophthalmus (sutchi). Jego pochodzenie określa się na Południowo-wschodnią Azję, a dokładnie wody Mekongu, Chao Phraya oraz dorzecze Mekongu. Sum rekini do wielu zbiorników wodnych został wprowadzony sztucznie. Ryba ta posiada srebrne lśniące boki ciała, na których znajduje się kilka szerokich i podłużnych granatowo czarnych połyskujących pasów. Ryba ta wyróżnia się swoim walcowatym długim kształtem. Oprócz tego posiada bardzo charakterystyczną szeroką i tępo zakończoną głowę. Swoją nazwę zawdzięcza dosyć wysokiej i sterczącej płetwie grzbietowej, która przywołuje na myśl skojarzenia z rekinem. Wraz z wiekiem ryby te odrobinę tracą na swojej atrakcyjności. Gatunek ten uznawany jest za wyjątkowo nerwowy, a także płochliwy. Zazwyczaj w czasie wyczuwania zagrożenia sumy te padają na dno i udają martwe ryby. Ich piękno widoczne jest jedynie w dużym stadzie. W akwariach ryby te osiągają zazwyczaj około pięciu do dziesięciu centymetrów długości, natomiast w warunkach naturalnych największy złowiony okaz liczył około stu trzydziestu centymetrów długości i ponad piętnaście kilogramów wagi. W dużych wystawowych zbiornikach mogą osiągnąć nawet czterdzieści centymetrów długości.

Ryby te klasyfikują się do gatunków wszystkożernych. Zjadają one zarówno pokarm pochodzenia roślinnego, jak i ten pochodzenia zwierzęcego. Bardzo dobre okazują się być pokarmy zawierające spirulinę. Dużym problemem związanym z żywieniem tego gatunku jest fakt, iż zjadają one jedynie pokarm, który opadnie na dno przy ich pysku. Pozostały pokarm leżący na dnie nie zostanie zjedzony. Zazwyczaj karmione są one:

 • rurecznikami,
 • skrobanym chudym mięsem,
 • mrożonymi i żywymi larwami mchówek,
 • mrożonym szpinakiem,
 • kawałkami liści sałaty,
 • pokarmami płatkowanymi, w tabletkach i granulkach.

 

 

Są to ryby bez wątpienia zdolne, a także bardzo towarzyskie. Właśnie dlatego bardzo dobrze sprawdzają się hodowane z innymi dużymi rybami. Przez wzgląd na ich płochliwość zdecydujmy się na postawienie zbiornika w dosyć spokojnym miejscu. Zbiornik powinien być bardzo duży, gdyż ten gatunek ryb jest ruchliwy, a także osiąga pokaźne rozmiary. Jeżeli akwarium będzie zbyt małe ryby staną się apatyczne oraz skarłowacieją. Oprócz tego akwarium powinno zostać nakryte szybą, gdyż ryby mogą próbować z niego wyskoczyć. Woda musi być stale filtrowana oraz napowietrzana. Jej temperatura powinna wynosić od dwudziestu dwóch do dwudziestu sześciu stopni Celsjusza. Powinna także być w delikatnym ruchu. Oświetlenie nie może być nazbyt silne. Idealny na podłoże zbiornika okazuje się być grubszy żwir, piasek, bądź też małe kamienie. Do dekoracji można użyć np. większych kawałków korzeni czy drewna, płaskich kamieni oraz otoczaków. Zastosowane w akwarium rośliny muszą być duże oraz odporne na skubanie. Parametry wody: odczyn zbliżony do obojętnego (pH 6,5-7,5), miękka do średnio twardej (3-12 n) oraz czysta. Raz w tygodniu powinniśmy podmienić około dwadzieścia procent wody, gdyż produkują dosyć duże ilości metabolitów.

Niestety nikomu jeszcze nie udało się rozmnożyć suma rekiniego w warunkach akwariowych. Jedynie w Azji jest on rozmnażany sztucznie ? tylko i wyłącznie w celach konsumpcyjnych.

3 Responses “Sum rekini”

 • zunia:

  Proszę o szybka odp

 • zunia:

  Mój ma narośl niewielka z boku tylnej pletwy (biala kulka w środku mala nitka)czy to
  Choroba?

 • Justyna:

  Nie zgodzę się co do rozmiarów tych ryb. Mam akwarium 200l i 2 sztuki suma rekiniego (plus sporo innych ryb). Moje sumy maja już po 25 cm i ciągle rosną.
  Również w kwestii jedzenia się nie zgadzam. Tak samo chętnie zjadają z lustra wody pokarm płatkowy dla sumów, który pływa po powierzchni a dopiero jak dobrze namoknie to opada. Znalazłoby się jeszcze kilka nieścisłości…