Sum płaskopyski

Sum płaskopyski ? to gatunek należący do rodziny Pimelodidae. Ryby te pochodzą z Wenezueli i Peru. Gatunek ten w zasadzie nie wyróżnia się żadnymi szczególnymi cechami. Sumy te posiadają ciemnoszare ubarwienie powierzchni grzbietowej. Natomiast na powierzchni brzusznej płynnie przechodzi ono w barwę srebrzystobiałą. Oprócz tego ryba ta posiada poprzeczne pasy w ciemnym kolorze. Są one równomiernie rozmieszone i okrążają ciało kończąc się na brzuchu. Charakterystyczną cechą dla tego gatunku jest duża, szeroka oraz wyraźnie spłaszczona głowa, a także lekko ukośne czoło. Na głowie jesteśmy w stanie zauważyć trzy pary długich wyraźnych wąsów. Płetwy suma płaskopyskiego są cętkowane i naprawdę małe. Oczy ma położone bardzo wysoko. Jesteśmy także w stanie zauważyć wyraźne głębokie wcięcie, znajdujące się na płetwie ogonowej. Ryba ta większość swojego życia w zbiorniku spędza w okolicach dna. Gatunek ten został uznany jako gatunek agresywny. Sum płaskopyski pływa bardzo szybko, jednocześnie wykonując falujące charakterystyczne ruchy ciała. Osiąga on wielkość około dziewięćdziesięciu centymetrów długości, jednak zdarzają się także osobniki mniejsze.

Problem z tym gatunkiem suma pojawia się wraz z żywieniem. Jest to ryba wybredna, która w zasadzie sama nie wie co chce zjeść. Przygotowanie odpowiedniej diety może spędzić sen z powiek nawet tym najbardziej zaawansowanym akwarystom. Natomiast samo urozmaicanie jej jest dużo gorsze, choć niestety konieczne. Jedynym pokarmem sprawdzającym się w stu procentach są rureczniki, larwy komarów, a także dżdżownice. Reszta niestety musi być tylko i wyłącznie naszą inwencją.

Ten rodzaj ryby wymaga bardzo dużego akwarium. W zbiorniku tym powinniśmy umieścić jak największą ilość kryjówek zbudowanych z korzeni, kamieni i roślin kępiastych. Dzięki takowym kryjówkom nasza ryba czuje się bardzo komfortowo, gdyż ma miejsca, w których może znaleźć schronienie przed niebezpieczeństwem. Oprócz tego musimy pamiętać by pozostawić w zbiorniku dużą ilość wolnej przestrzeni, która jest przeznaczona tylko do pływania. Temperatura wody powinna zostać wybrana z zakresu od dwudziestu do około dwudziestu sześciu stopni Celsjusza. Gatunek ten najlepiej sprawdza się w akwariach jednogatunkowych, głównie przez wzgląd na swoją agresję.

Rozmnażanie suma płaskopyskiego możliwe jest tylko i wyłącznie w warunkach naturalnych. Pomyślnie zakończona próba rozmnożenia go w warunkach domowych