Sum czerwonopłetwy

Sum czerwonopłetwy ? to ryba należąca do rodziny Pimelodidae. Pochodzi on głównie z Brazylii, Peru, a także z Gujany. Zdecydowanie najbardziej charakterystyczną cechą dla tego gatunku jest jego jaskrawe ubarwienie, które zwraca uwagę niemalże każdego obserwatora. Sum posiada czerwono pomarańczową płetwę ogonową. Z czasem jednak płetwa ta staje się co raz bardziej blada. Natomiast dolna część ciała wraz z trzema parami wąsów mają barwę białą. Ryby te posiadają w zasadzie spokojne usposobienie. Jednak warto zaznaczyć, iż mają one w zwyczaju polowanie na ryby mniejsze. Większość swojego życia spędzają w dolnych oraz środkowych partiach zbiornika. Są to ryby bardzo duże, gdyż osiągają wielkość około stu dwudziestu centymetrów długości. Jest to o wiele więcej niż inne standardowe gatunki akwariowe.

Jest to ryba bardzo żarłoczna, dzięki czemu ustalenie prawidłowej diety nie powinno sprawiać nam problemów. Jedynym w tym przypadku problemem może być kwestia finansowa, gdyż możliwości ryby są naprawdę duże. Prawidłowo żywiony sum rośnie w mgnieniu oka. Bardzo chętnie ryba ta spożywa pokarm żywy, serca wołowe oraz różnego rodzaju pokarmy liofilizowane. Jego dieta w miarę naszych możliwości powinna być jak najczęściej urozmaicana.

Ze względu na wielkości tego gatunku akwarium powinno być naprawdę duże. Minimalna długość to około sto pięćdziesiąt centymetrów. Jednak najbardziej odpowiedni jest zbiornik długości mniej więcej dwustu centymetrów. Bardzo często w akwariach domowych mogą być hodowane tylko osobniki młode. Dorosłe zdecydowanie lepiej sprawdzą się w akwarium ogrodowym, aniżeli pokojowym. Ryby te preferują światło przytłumione. Właśnie dlatego większość swojego dnia spędzają ukrywając się w kryjówkach, które powinniśmy im zapewnić. Mogą one być wykonane z różnego rodzaju korzeni oraz kamieni. Właściwe parametry wody to : miękka do średnio twardej o pH 6,0-7,0. Jej temperatura może wahać się w granicach od dwudziestu dwóch do dwudziestu siedmiu stopni Celsjusza.

Rozmnożenie suma czerwonopłetwego jest całkowicie nie możliwe w warunkach akwariowych.