Sturisoma panamense

Sturisoma panamense to ryba zaklasyfikowana do rodziny Sumów. Pochodzi ona głównie z obszaru Panamy. Jest to gatunek w  obrębie którego jesteśmy w stanie wyróżnić jeszcze piętnaście innych podgatunków. Jednak na większą skalę importowanych jest zaledwie kilka. Nie jest to ryba stosunkowo popularna stąd jej występowanie jedynie w nazwie łacińskiej. Sturisoma posiada długą i smukłą sylwetkę, co niewątpliwie dodaje jej szyku i elegancji. Należy ona do ryb posiadających nocny tryb życia, jednak pomimo tego faktu jesteśmy w stanie zauważyć ją także w ciągu dnia ? np. w czasie odpoczynku na liściu czy kamieniu. Ten gatunek charakteryzuje się także łagodną i bardzo tolerancyjną naturą. Dzięki tej cesze idealnie sprawdza się jako członek akwariów towarzyskich. Z racji tego, iż ryby te osiągają duże rozmiary, powinny mieć zapewnione jak największe akwarium. Dorastają one do około dwudziestu pięciu centymetrów długości. Jednak w środowisku sztucznym często są odrobinę mniejsze.

W kwestii pożywienia z rybą tą nie ma większych problemów. Z żywieniem jej bez problemu poradzi sobie każdy akwarysta, nawet ten mniej doświadczony. Sturisoma żywi się zdecydowaną większością pokarmów, które są obecnie dostępne w sprzedaży. Warto jednak zaznaczyć fakt, iż tak samo jak większość ryb z rodziny zbrojnikowatych, tak i ta jest roślinożercą. Dlatego jej dieta powinna być stale urozmaicana o różnego rodzaju rośliny. Oprócz tego zeskrobuje ona z akwarium glony, a także mikroorganizmy, które między nimi żyją.

Zapewnienie odpowiednich warunków hodowlanych także nie należy do nazbyt skomplikowanych. Ryby te najbardziej komfortowo czują się w dobrze filtrowanej, płynącej wodzie. Jej temperatura może wahać się w przedziale od dwudziestu dwóch do dwudziestu siedmiu stopni Celsjusza. Oprócz tego powinna być lekko kwaśna i miękka do średnio twardej. Światło w akwarium nie może być zbyt jaskrawe, gdyż może to spowodować oślepienie ryb. Powinniśmy zadbać o zapewnienie wystarczającej ilości kryjówek. Kryjówki te możemy stworzyć przy pomocy kamieni, korzeni, czy fragmentów skałek. Sturisomy wymagają akwarium przestrzennego.

Z rozmnażaniem także nie ma problemu. Samce (rozpoznajemy je po wąsikach) zazwyczaj strzegą kleistej ikry, jednocześnie przeganiając samice. Ikra składana jest tylko i wyłącznie na bokach akwarium. Wylęg młodych trwa około dziewięciu dni. Bezpośredni wpływ na długość wylęgu ma temperatura wody w zbiorniku.