Strzelczyk indyjski

Strzelczyk indyjski ? to inaczej Toxotes jaculatrix. To ryba pochodząca z rodziny Toxotidae. Pochodzi on głównie z Zatoki Adeńskiej, gdzie zamieszkuje wody uchodzące, a także z Indii, Australii oraz południowo-wschodniej Azji. Dziwnym jest, iż ryba ta jest stosunkowo mało popularna. Tak naprawdę niewielu akwarystów zdaje sobie sprawę jak niezwykłe umiejętności posiada. Jako jedyny gatunek, Strzelczyk potrafi strzelić do swojej ofiary z odległości około półtora metra, biorąc pod uwagę również kąt załamania promieni światła pomiędzy wodą i powietrzem. Jeżeli nie brałaby tej poprawki pod uwagę w trakcie strzelania do swojej ofiary, pewnym jest iż nie trafiłaby. W środowisku naturalnym ryba ta osiąga około dwadzieścia pięć centymetrów długości, jednak w akwariach okazy te zwykle są mniejsze i dorastają maksymalnie do około dwudziestu centymetrów.

Jest to gatunek wybredny w kwestii swojego pokarmu. Strzelczyk należy do ryb w stu procentach mięsożernych. Zjada on zarówno pokarm żywy, jak i mrożony, który unosi się na powierzchni wody. Ryby te często strzelają wodą do owadów. Chcąc przygotować jak najlepszą dietę dla tego gatunku ryb musimy poświęcić na to dużo czasu. Dieta powinna być jak najbardziej zróżnicowana i bardzo często urozmaicana. Z racji tego ryba ta polecana jest tylko i wyłącznie akwarystom zaawansowanym.

Idealnym akwarium dla Strzelczyka jest zbiornik posiadający około dwudziestu centymetrów wysokości słupa wody, oraz dokładnie tyle samo wysokości powietrza. Dodatkowo akwarium powinno zostać zaopatrzone w szczelną pokrywę. Jeżeli zdecydujemy się na umieszczenie w zbiorniku roślin, pamiętajmy iż muszą one być odporne na wodę słoną. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup roślin sztucznych, gdyż mamy wtedy pewność, że nie zostaną one uszkodzone przez wodę. Sama woda powinna być neutralna do zasadowej, średnio twarda. Jej temperatura może wahać się od dwudziestu pięciu, aż do trzydziestu stopni Celsjusza. Powinniśmy dosypać jedną łyżeczkę soli na około pięć litrów wody. Zapewni to Strzelczykom większy komfort życia.

Niestety zdecydowanym minusem tego gatunku jest fakt, iż rozmnażanie możliwe jest jedynie w środowisku naturalnym. Jak do tej pory nikomu nie udało się odnotować udanego rozmnożenia w warunkach domowych.