Stigmatogobius sadanundio

Stigmatogobius sadanundio ? to gatunek należący do rodziny babkowatych. Jest to stosunkowo mało popularny gatunek ryb, stąd brak przetłumaczenia jego łacińskiej nazwy. Żyje on głównie w wodach Indonezji, a także Filipin. Pomimo faktu, iż nie jest to gatunek popularny, warto zaznaczyć, że jest to najczęściej importowany rodzaj ryby z rodziny babkowatych. Jednak jest on zauważalny głównie przez akwarystów zaawansowanych i właśnie im jest on polecany. Zdecydowanie nie sprawdzi się on u osób początkujących, gdyż jest to ryba dosyć skomplikowana. Bez wątpienia ryba ta przykuwa uwagę wielu osób. Dzieje się tak głównie dzięki jej bardzo ciekawemu ubarwieniu. Szczególnie samce mają się czym pochwalić, gdyż ich jasne ciało pokryte jest czarnymi plamkami. Są to ryby przejawiające cechy terytorialne, stąd w akwarium może być trzymany maksymalnie jeden samiec. Jeżeli zdecydujemy się na więcej samców, pewnym jest iż okażą się one w stosunku do siebie bardzo agresywne. W stosunku do innych gatunków ryba ta jest bardzo tolerancyjna. Dzięki temu bardzo dobrze sprawdza się ona w akwariach towarzyskich. Musimy jednak pamiętać by nie przesadzać z trzymaniem zbyt dużej ilości gatunków przydennych, ponieważ po jakimś czasie mogą one zacząć wadzić sobie nawzajem. Ryby tego gatunku dorastają maksymalnie do ośmiu i pół centymetra długości. Często zdarzają się osobniki dużo mniejsze.

Ryba ta zjada różne pokarmy, jednak czasami staje się dosyć wybredna w kwestii odżywiania. By przygotować dla niej idealną dietę musimy poświęcić na to większą ilość czasu. Żywi się ona zarówno pokarmami żywymi, mrożonymi, jak i liofilizowanymi. W ramach urozmaicenia diety możemy zdecydować się na dodanie glonów, gdyż one również są akceptowane przez ten gatunek.

Warunki hodowlane, jakie powinniśmy zapewnić stigmatogobiusowi nie są nazbyt skomplikowane. Podłoże powinno być pokryte piachem, bądź czymś przypominającym jego konsystencję. Powinniśmy zadbać o umieszczenie w zbiorniku jak największej ilości skalnych kryjówek. Rośliny, które posadzimy, muszą być odporne na wodę słoną. Sama woda musi być dobrze filtrowana, twarda oraz zasadowa. Jeśli chcemy zapewnić rybom jak najlepsze warunki do wody powinniśmy dodać sól ? jedna łyżeczka na około pięć litrów. Preferowany zakres temperatur zaczyna się na dwudziestu a kończy na dwudziestu sześciu stopniach Celsjusza.

Rozmnażanie przebiega naturalnie, dzięki czemu żadne przygotowania z naszej strony nie są konieczne. Po zakończonym tarle złożonej w górnej części groty ikry pilnuje oboje rodziców, aż do wyklucia.