Śpioszka pomarańczowa

Śpioszka pomarańczowa ? to inaczej Hypseleotris compressa. Ryba ta należy do rodziny Eleotrowatych. Pochodzi głównie z wód znajdujących się w Australii oraz Papuy-Nowej Gwinei. Ryba ta bardzo łatwo i szybko przystosowuje się do wszelkich warunków panujących w akwarium. Dzieje się tak dlatego, iż toleruje ona zarówno wodę słodką, jak i słoną. Jest to jeden z łatwiejszych gatunków pod względem hodowli. Właśnie dlatego polecany on jest wszystkim akwarystom, a w szczególności tym początkującym. Ryby te w skrajnych przypadkach są w stanie dorosnąć nawet do dwunastu centymetrów długości, jednak zdecydowanie częściej są one mniejsze.

Śpioszki, z racji tego iż są gatunkiem mięsożernym, preferują pokarm żywy. Jednak równie chętnie jedzą pokarm mrożony. Niestety nie możemy żywić ich roślinami, ani suchym gotowym pokarmem dostępnym w wielu sklepach zoologicznych. Dieta tego gatunku powinna być jak najczęściej urozmaicana, gdyż monotonność może doprowadzić do ich osłabienia.

Jeżeli chcemy zapewnić im dogodne warunki życia powinniśmy zdecydować się na jak najobszerniejsze akwarium. Ryba ta może być hodowana wraz z innymi gatunkami o zbliżonych do siebie wymaganiach, gdyż toleruje ona stopniową zmianę wody słonawej na wodę słodką. Powinniśmy zadbać o to by zbiornik został gęsto obsadzony roślinami. Jednak oprócz tego powinna znajdować się z nim wolna przestrzeń przeznaczona do pływania. Na dnie zbiornika najlepiej sprawdzają się płaskie oraz gładkie kamienie. Najlepsza woda to umiarkowanie twarda z dodatkiem soli (około 1 łyżeczki na 4,5-5 litrów) o odczynie pH neutralnym lub lekko zasadowym.  Jej temperatura może wahać się od trzynastu do dwudziestu sześciu stopni Celsjusza, gdyż gatunek ten toleruje bardo szeroki zakres temperatur.

Rozmnażanie nie wymaga najmniejszej nawet ingerencji ze strony akwarysty. Po dobraniu się w pary dochodzi do tarła. Po zakończonym tarle ikra zostaje złożona na płaskim kamieniu i chroniona przez samca. Młode wykluwają się już po około jednym dni. Narybek powinien być karmiony pokarmem jak najdrobniejszym. Młode osobniki dorastają bardzo szybko.