Smukleń pryskacz

Smukleń pryskacz (a w zasadzie Copella arnoldi) ? to ryba należąca do rodziny Kąsaczowatych. Gatunek ten zamieszkuje głównie dolne dopływy Amazonki, a także Rio Para. Pomimo tego, iż jest to z pozoru przeciętna ryba, w rzeczywistości jest ona wyjątkowa. Swoją nazwę smukleń pryskacz zawdzięcza w największej mierze sposobowi, w jaki składa ikrę. W czasie tarła ryba ta wyskakuje z akwarium by przyczepić się lepkością swojego ciała do spodu jak największego liścia. Właśnie tam składa kilka ziaren ikry. Następnie powrotem opada do akwarium. Taki proces jest powtarzany kilkukrotnie, aż do momentu złożenia około dwustu ziaren. Smukleń pryskacz to bardzo elegancki gatunek ryb. Są one wysmukłe, mają wyrafinowany kształt, a ich ubarwienie przyciąga wzrok wszystkich w ich zasięgu. Mają one barwę srebrno-złotawo-brązową. Ich górny płat płetwy ogonowej jest wyraźnie wydłużony. Od ich oka aż do otworu gębowego przebiega ciągły ciemny pasek. Konce płetwy ogonowej mają barwę krwistoczerwoną. Przez akwarystów ryby te uznawane są za bardzo zgodne i towarzyskie. Jeśli jednak umieścimy je w zbyt małym zbiorniku, bez wątpienia dojedzie do potyczek pomiędzy poszczególnymi osobnikami. Smuklenie większość swojego czasu w zbiorniku spędzają w podpowierzchniowych, a także środkowych częściach wody. Samce dorastają do około ośmiu centymetrów długości. Samice natomiast są mniejsze (około sześć centymetrów długości) i mają krótsze płetwy.

Ryby te zjadają zdecydowaną większość pokarmów. Stąd powszechne przekonanie o bezproblemowości ich karmienia. Często żywią się one pokarmem unoszącym się na powierzchni tafli wody. Jest w zasadzie ich ulubiony sposób odżywiania. Oprócz tego uwielbiają one wszelkie pokarmy mrożone, a także żywe. Układając ich codzienną dietę musimy zadbać o to, by była ona stale urozmaicana.

By zapewnić smukleniowi jak najlepsze warunki hodowlane musimy spełnić kilka koniecznych warunków. Nad zbiornikiem powinna zostać umieszczona pokrywa. Uniemożliwi to rybom wyskoczenie. Wyskoki z akwarium zdarzają się zdecydowanie najczęściej w trakcie żerowania. Powinniśmy również zadbać o umieszczenie w akwarium roślinności, która unosi się na powierzchni. Smuklenie to ryby, które potrzebują także dużo wolnej przestrzeni do pływania. Dobrze jest jeśli roślinność w niektórych miejscach wystaje ponad powierzchnię wody ?uławia to rozmnażanie tego gatunku ryb. Gatunek ten może być hodowany i w ławicy i w parze. Ryby te najlepiej czują się w wodzie miękkiej i lekko kwaśnej. W filtrze mogą być umieszczone garbniki. Zwiększa to komfort ryb. Woda powinna mieć utrzymane stałe parametry (pH 6,0 ? 7,0, twardość 10 dGH i do 2 dCH) oraz powinna być regularnie podmieniana, dzięki czemu uda nam się zapobiec gromadzeniu się azotanów. Cały zbiornik powinien być duży. Między lustrem a szybom powinno być około sześciu centymetrów odległości. Możliwe są ciemne dekoracje, oraz ciemne podłoże. Idealna temperatura wody to około dwadzieścia siedem stopni Celsjusza, natomiast w trakcie tarła powinno to być około dwudziestu ośmiu stopni Celsjusza.

Samice smuklenia ikrę składają zazwyczaj na spodzie dużego liścia, który znajduje się nad powierzchnią wody. Zbiornik tarliskowy powinien zawierać wodę o pH około 6, twardość ogólna 2-6 n. Akwarium powinno zostać ustawione w jak najbardziej spokojnym miejscu. Powinno ono zostać zaciemnione w dolnej połowie. Najlepszym rozwiązaniem jest rozproszenie oświetlenia, od góry. Ryby przeznaczone do tarła powinny być obficie karmione w okresie poprzedzającym tarło. Często zdarza się, iż idealnym pobudzeniem do tarła jest zbliżający się okres deszczowy. Samiec zrasza ikrę od momentu złożenia przez samiczkę przez kolejne dwa lub trzy dni. Trwa to aż do momentu wyklucia się młodych. Zaraz po tym osobniki dorosłe powinny zostać przez nas odłowione. Młode ryby powinny być karmione drobnym żywym pokarmem.