Ślepczyk jaskiniowy

Ślepczyk jaskiniowy ? to inaczej Astyanax fasciatus. Gatunek ten należy do rodziny Kąsaczowatych. Jego forma ślepa zamieszkuje jaskinie skalne w San Luis Patosi w Meksyku, natomiast forma barwna i mająca oczy jest szeroko rozpowszechniona w Teksasie, Ameryce Środkowej, Meksyku, Panamie. W literaturze akwarystycznej często spotykane jest kilka nazw tego właśnie gatunku. Najczęściej możemy spotkać: Arnoldichthys jordani, Astyanax fasciatus mexicanus, oraz Astyanax mexicanus. Takowe rozbieżności powstały głównie przez fakt, iż ta sama ryba była często opisywana jako odrębny gatunek lub podgatunek. Pierwotna forma jaskiniowa Asyanax fasciatus wykształciła się bez oczu. Oprócz tego jest ona bezbarwna i cielista. Nazwę swą zawdzięcza temu, iż jest ona ślepa. Obecnie często możemy usłyszeć pogląd jakoby ślep szyk jaskiniowy był zwyczajną pierwotną formą Astyanax fasciatus. Jednak warto zaznaczyć, że gatunek ten ciągle oczekuje w nomenklaturze na dalsze ewolucje. Gatunek ten dorasta maksymalnie do dziesięciu centymetrów długości.

W kwestii wyżywienia z tą rybą nie ma najmniejszych nawet problemów. Głównie przez to, iż zjada ona każdy rodzaj pokarmu. Dlatego samo ułożenie diety zależy tylko i wyłącznie od nas. Musimy jednak pamiętać, by dieta przez nas przygotowana była bogata w niezbędne składniki odżywcze, roślinne, a także by była ona systematycznie urozmaicana. Monotonia w żywieniu nie wpływa dobrze na ogólny stan zdrowotny ryby.

Jeżeli chodzi o odpowiednie warunki hodowlane, tutaj Ślepczyk również nie posiada żadnych zbytnio wygórowanych wymagań. Najlepiej czuje się on w akwarium towarzyskim. Nie musi to być akwarium na wysokim poziomie, w zupełności wystarczy mu standardowy zbiornik, nawet bez oświetlenia. Jednak ciekawy efekt daje zastosowanie świetlówki nocnej, gdyż tworzy ona efekt nocy na rafie koralowej. W akwarium musimy umieścić łupki skalne, które jak najbardziej będą przypominały stalaktyty bądź stalagmity. Na ich tle stado Ślepczyków wygląda naprawdę pięknie. W kwestii wody również nie ma żadnych specjalnych wymogów. Mimo tego, iż najlepiej ryby te czują się w wodzie średnio twardej i alkalicznej, tolerują każdy rodzaj ? byle była ona czysta. Zakres temperatur, jakie możemy wybrać do akwarium, również jest naprawdę szeroki. Ślepczyki tolerują wodę już od piętnastu stopni Celsjusza aż do około dwudziestu dziewięciu stopni Celsjusza.

Zaraz po tarle gatunek ten rozrzuca ikrę po całym akwarium, a następnie niestety ? zjada ją. Bardzo chętnie krzyżują się z innymi gatunkami, które są barwne i posiadają oczy. Na czas wylęgania się młodych bezpośredni wpływ ma temperatura wody w zbiorniku. Najczęściej trwa to od jednego do maksymalnie trzech dni.