Skrzelopiór

Skrzelopiór ? inaczej Corynopoma riisei. To ryba z rodziny Kąsaczowatych (Characidae). Pochodzi ona głównie z Wenezueli, Kolumbii oraz Trynidad. Zamieszkuje ona tam wody rzek silnie nasłonecznionych, a także przybrzeżny pas morza. Na stary kontynent skrzelopiór został sprowadzony około roku 1932. Jednak około dwadzieścia siedem lat wcześniej do Europy został sprowadzony inny, podobny gatunek ? mianowicie Pseudocorynopoma doriae. Właśnie przez wzgląd na swoje uderzające podobieństwo gatunki te często były bardzo błędnie mylone. Kąsacz ten bez wątpienia należy do ryb usposobionych pokojowo. Oprócz tego jest on bardzo żwawy. Ryby te osiągają około sześciu i pół centymetra długości. Z reguły samce mają zdecydowanie silniej rozłożone płetwy, a także są zauważalnie większe.

Ryba ta nie należy do ryb wybrednych w kwestii swojego żywienia. Skrzelopiory bardzo chętnie zjadają niemalże każdy żywy oraz suchy pokarm. Dlatego z ich żywieniem nie ma najmniejszego nawet problemów. Cała dieta zależy od nas, jednak w trakcie układania jej musimy mieć na uwadze to, iż ryby te potrzebują jak największego urozmaicenia. Ich pokarm nie może być stale ten sam, monotonny. Ich ?posiłki? powinny być podzielone na kilka porcji w ciągu dnia. Wolą one zjeść kilka małych porcji, niż jedną dużą.

Akwarium, w którym mają zamieszkać skrzelopiory, powinno być duże oraz silnie oświetlone. Dodatkowo musi ono mieć dużą przestrzeń poświęconą na pływanie. Przestrzeń ta powinna zostać pozbawiona wszelkich roślin. Z racji tego, iż gatunek ten należy do ryb towarzyskich, które preferują życie w większej gromadzie, powinny one być hodowane w towarzystwie innych ryb. Bez problemu możemy wybrać inne gatunki, nawet jeśli okażą się one łagodne i ruchliwe. Powinniśmy także zadbać o umieszczenie w zbiorniku licznych kryjówek. Do ich zbudowania możemy użyć na przykład kamieni, grot, czy też różnego rodzaju korzeni.  Parametry wody: pH 6,0-7,5; do 16 n. Jej temperatura powinna zostać wybrana z zakresu od dwudziestu dwóch do dwudziestu siedmiu stopni Celsjusza. Warto zaznaczyć, iż w trakcie aklimatyzacji skrzelopiór jest bardzo podatny na ospę rybią.

Sposób rozrodu tego gatunku jest bardzo ciekawy. Samiec pozwala na ześlizgnięcie się pakiecikowi spermy do otworu płciowego samicy, dzięki czemu jego obecność w dalszych procesach nie jest konieczna, gdyż jaja zapładniane są już bez jego uczestnictwa. Następnie samica jest w pełni zdolna do odbywania tarła nawet kilkakrotnie. Za każdym razem odbywa się to bez udziału samca. Dzięki temu rozmnażanie tego gatunku ryb uznawane jest za nie zbyt trudne, a nawet bardzo łatwe. Samice, które zostały zaplemnione, powinny zostać umieszczone w osobnych akwariach, których pojemność nie może być mniejsza niż dwadzieścia pięć litrów. Akwaria te powinny zostać obsadzone niewielką, delikatną roślinnością. W takowym zbiorniku woda powinna mieć temperaturę około dwudziestu czterech stopni Celsjusza, a pH 6,5-7,0 oraz twardość do 2 n. Samica składa jaja w bardzo prosty sposób, jedynie pływając pomiędzy roślinami i ocierając się o nie. Młode ryby wykluwają się już po około trzydziestu godzinach. Powinny one być początkowo karmione larwami solowca.