Skrzeczyk pręgowany

Skrzeczyk pręgowany ? inaczej Trichopsis vittatus. Jest to ryba należąca do rodziny Labiryntowatych. Jej pochodzenie określa się na Półwysep Malajski, a także Indonezję, gdzie występuje tylko i wyłącznie w ciepłych i płytkich wodach. Do Europy gatunek ten został sprowadzony dopiero około roku 1899. Ryba ta przyciąga dużą uwagę obserwatorów głównie przez wzgląd na swoją barwę, która jest żółtawa. Oprócz tego posiada ona zielonawo połyskujące łuski: wzdłuż boków podłużne ciemne pręgi, płetwy są koloru czerwonego. Widoczny jest tutaj delikatny dymorfizm płciowy. Charakteryzuje się on tym, iż samiec jest smuklejszy, a także bardziej barwny, aniżeli samica. Dodatkowo ma on znacznie wydłużone płetwy. Są to ryby spokojne, a także bardzo płochliwe. Najczęściej możemy spotkać je między roślinami, gdzie szukają schronienia przed niebezpieczeństwem. W podnieceniu samce często wydają bardzo skrzeczące dźwięki. Gatunek ten w sposób bardzo łatwy krzyżuje się ze swoimi bliskimi krewnymi, w konsekwencji czego wydaje na świat płodne hybrydy. W sklepach możemy napotkać bardzo szeroki wybór różnych form barwnych. Zazwyczaj skrzeczyki osiągają wielkość około sześciu centymetrów długości.

W kwestii odżywiania nie ma większych problemów. To co podamy rybom zależy tylko i wyłącznie od nas. Skrzeczyki z reguły nie należą do ryb wybrednych, stąd mamy duży zakres możliwości. Pokarm podawanym skrzeczykom powinien być żywy. Jednak przy urozmaicaniu diety możemy pomyśleć także o pokarmie suszonym, gdyż on także jest dobrze przyjmowany.

Warunki hodowlane nie są nazbyt skomplikowane. Jest jednak kilka wymogów, które koniecznie musimy spełnić. Przede wszystkim gatunek ten wymaga akwarium średniego, które będzie gęsto zarośnięte przez różnego rodzaju rośliny. Woda nie powinna być bardzo głęboka (maksymalnie do około dwudziestu pięciu centymetrów). Jej temperatura powinna wahać się w granicach od dwudziestu dwóch do dwudziestu czterech stopni Celsjusza. Nie może ona zostać przekroczona w żadną ze stron. Odczyn i twardość wody nie mają dla skrzeczyków żadnego większego znaczenia. Dobre sugerowane wartości to pH około siedmiu, a także twardość w granicach 5-16?N).

W kwestii rozmnażania skrzeczyków również jest kilka reguł, które muszą być przestrzegane. Tarło odbywa się tylko i wyłącznie w zbiorniku gęsto zarośniętym. Temperatura wody musi wynosić trzydzieści stopni Celsjusza, gdyż w przeciwnym razie nie ma możliwości na rozpoczęcie tarła. Samiec zajmuje się zbudowaniem małego, łatwo rozpadającego się gniazda. Następnie przegania samicę i sam pilnuje ikry, a także narybku. Wylęg młodych trwa około jednego dnia. Po wylęgu są one bardzo małe, dlatego wymagają jak najdrobniejszego żywego pokarmu. Idealnie sprawdzają się tutaj pierwotniaki. W miarę wzrostu pokarm powinien być jak najbardziej urozmaicany. Możemy rozpocząć podawanie larw skorupiaków oraz drobnego planktonu.